Nowy numer 48/2020 Archiwum

Greckie zioła na zdrowie

Rosną dziko na zboczach gór lub blisko morza. Część z nich dobrze znamy, bo są używane w naszej kuchni, ale są też takie, które warto poznać.

W Grecji zioła są cenionym produktem z wielowiekową tradycją. Wiedza na ich temat była ważna już w czasach starożytnych. W roku 1200 p.n.e. powstały pierwsze asklepiejony – świątynie Asklepiosa (bardziej znanego pod rzymskim imieniem Eskulap). Stanowiły one centra terapeutyczne oraz ośrodki badań nad właściwościami leczniczymi ziół. Przekazywana z pokolenie na pokolenie wiedza stała się podstawą starożytnej medycyny.

Spora ilość ziół wykorzystywanych w kuchni jest nam znana. Na terenie Polski rośnie wiele gatunków spokrewnionych ze swoimi greckimi odpowiednikami: melisa, szałwia, rozmaryn, oregano, tymianek, mięta, majeranek, bazylia, dzika róża, krwawnik, skrzyp polny, rumianek czy dziurawiec. Są często dodatkiem do potraw lub składnikiem herbat ziołowych. Inne zioła, traktowane u nas raczej jako rośliny ozdobne (np. lawenda), w Grecji mają także zastosowanie w gospodarstwach domowych. Kwiaty lawendy zbierane w okresie kwitnienia i odpowiednio suszone są doskonałym składnikiem chroniącym odzież przed molami. Jako składnik spożywczy dzięki olejkom eterycznym lawenda ma uspokajające działanie, pobudza wydzielanie soków żołądkowych i łagodzi wzdęcia. Posiada właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze. Herbata z lawendy ma działanie napotne i moczopędne. Dodawana do kąpieli działa uspokajająco oraz łagodzi bóle mięśni i stawów.

Bardzo popularną w kuchni polskiej przyprawą są liście drzewa laurowego. Drzewo to nie rośnie u nas, pochodzi głównie z basenu Morza Śródziemnego. Z drzewem laurowym (Laurus nobilis) związany jest mit grecki. Opowiada on historię miłości Apolla do nimfy Dafne, niestety, nieodwzajemnionej. Wystraszona nachalnymi zalotami nimfa poprosiła matkę Gaję, aby ta zamieniła ją w drzewo laurowe. Pogrążony w smutku po stracie ukochanej Apollo urwał gałązkę laurową, uplótł wieniec i przyozdobił nim głowę. Odtąd cząstka Dafne miała towarzyszyć mu przez cały czas. Ta popularna w wielu krajach przyprawa ma także sporo właściwości leczniczych. Zażywanie przez 30 dni 2–3 liści laurowych pomaga poprawić wyniki glukozy oraz cholesterolu we krwi. Natomiast olejek i wyciąg alkoholowy z liści zwiększa ukrwienie narządów płciowych. Niestety, większość sprzedawanych u nas liści laurowych jest zwietrzała i pozbawiona intensywności smaku i aromatu. Dlatego jadąc w podróż na południe Europy, warto przywieźć ze sobą listki laurowe. Dodawane do potraw będą miłym wspomnieniem wakacji.

Czystek – jakość a właściwości

Popularność w Polsce czystek zawdzięcza głównie swoim wszechstronnym właściwościom zdrowotnym. W Grecji nazywany ladania, oznacza roślinę zawierającą olejek. Ceniony był już w starożytności. Sprowadzany przez Egipcjan z Krety i Cypru stanowił towar luksusowy, używany nie tylko w kuchni, ale też do wyrobu kosmetyków. Natomiast w średniowieczu stosowano go jako lekarstwo na dżumę. Prozdrowotne właściwości czystek zawdzięcza głównie wydzielanej na listkach żywicy zwanej ladanum. – Odmiany rosnące na najgorętszych terenach śródziemnomorskich produkują więcej żywic. Natomiast im bardziej oddalamy się na północ, tym roślina produkuje mniejszą ilość żywicy i olejków, albo nie wytwarza ich wcale – mówi Chrystos Markopulos, wykładowca leśnictwa na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach, współzałożyciel grupy GReco, zajmującej się propagowaniem wiedzy o właściwościach leczniczych ziół.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama