Nowy numer 24/2019 Archiwum

Władamy Ziemią…

Z najnowszego raportu ONZ wynika, że ponad 10 proc. wszystkich gatunków żywych – na skutek działalności człowieka – jest na skraju wymarcia.

Raport powstał w IPBES. To agenda Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcji Ekosystemu. Jego merytoryczna część została oparta na badaniach prawie 150 naukowców z 50 krajów. Trwały one wiele lat. I choć nikogo nie powinny dziwić kolejne doniesienia mówiące o tym, że nie szanujemy przyrody, że zanieczyszczamy środowisko, to zebranie wszystkiego w jeden dokument może być szokiem. Nawet specjaliści, którzy prezentowali raport publicznie, mówili, że nie mieli świadomości tego, jak ogromny jest wpływ naszej cywilizacji na ziemskie środowisko.

Znikające gatunki

Z raportu IPBES wynika, że trwale przekształciliśmy trzy czwarte środowiska lądowego i dwie trzecie środowiska morskiego. Trwale – to znaczy tak, że wyparliśmy stamtąd wszystko, co przeszkadzało w prowadzeniu ludzkiej działalności. Wycięliśmy lasy, osuszyliśmy bagna, zrujnowaliśmy morskie dno. Odbudowa zniszczonych ekosystemów może potrwać dłużej niż pokolenie. Większość tych zmian miała miejsce w ciągu ostatnich 100 lat.

Dostępne jest 11% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji