Nowy numer 22/2020 Archiwum

Małpa Pana Boga

Myśl wyrachowana: Wszyscy potrzebują ołtarza: wierni, żeby na nim składać ofiary, szydercy - żeby na nim tańczyć.

* * * * *

Dialog inaczej

Zofia Klepacka, wielokrotna medalistka w windsurfingu, ośmieliła się wyrazić oburzenie warszawską „Deklaracją LGBT+”. Powołała się m.in. na prawo rodziców do wychowania swoich dzieci. Wywołało to furię środowisk „postępu”. Doszło do tego, że pojawił się apel o wykreślenie Klepackiej z kadry narodowej za „homofobię” i „mowę nienawiści”. Oto jak wygląda szacunek dla odmiennych poglądów w wydaniu ideologicznej lewicy.•

Wyspa „postępu”

Islandzki parlament przegłosował ustawę umożliwiającą dokonywanie aborcji na życzenie do 22. tygodnia ciąży. Przeprowadzony na wyspie sondaż wykazał, że 50,6 proc. obywateli popiera możliwość zabicia dziecka do 22. tygodnia ciąży, podczas gdy 34,3 proc. sprzeciwia się temu. „Droga była długa, ale dziś otrzymujemy jedno z najbardziej postępowych rozwiązań na świecie w odniesieniu do prawa kobiet o samostanowieniu” – powiedziała islandzka minister zdrowia Svandís Svavarsdóttir. Zaznaczyła, że popiera tę zmianę w prawie całym sercem. „Uważam, że jest to ogromny krok naprzód w kierunku wolności jednostki” – stwierdziła. Wynikałoby z tego, że istotą wolności jednostki jest swoboda pozbywania się innych jednostek. Cóż, możliwe, że to jedno z najbardziej postępowych rozwiązań na świecie. Wychodzi jednak na to, że teraz w kwestii demografii istnieją już tylko dwa rodzaje rozwiązań: „postępowe” albo szczęśliwe.•

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka

Zobacz także

 • Władysław
  06.06.2019 20:55
  Pamiętam taki dowcip z lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Do górali na hali przyszedł towarzysz lektor i zaczął ich ,,nawracać na komunistyczną wiarę'.Ostatnim argumentem było stwierdzenie; gdyby P. Bóg był to by mnie ukarał.Na to wstał jeden z górali i powiedział; wybacz P.Boże,że Cię dziś zastąpię.
  doceń 17
 • Teo
  06.06.2019 22:15
  @ktoś, Tak ksiądz mówi, bo tak zapisano w posoborowym mszale, ale jest to bardzo poważny błąd teologiczny, który pojawił się dopiero na nowej posoborowej mszy. Ofiarę całopalną składa kapłan, jak w ST, a nie lud. Koncepcja ludu składającego ofiarę jest czysto protestancka.
 • velario-new
  06.06.2019 23:04
  "Małpowanie potrzebuje religii" - a Pan Redaktor Kucharczak jak ryba wody potrzebuje LGBT, bo bez tego nie napisze felietonu. Kto nie wierzy, niech sprawdzi dla przykładu pięć ostatnich ("Małpa Pana Boga", "Bóg widział ten film", "Tolerancja smogu", "Grzechy cnotliwe", "Pożyteczni katolicy"). Przyzwoitość nakazywałaby w takim przypadku wpłacić ok. 10-20% wierszówki na rzecz np. Kampanii Przeciw Homofobii. Co by pan zrobił bez gejów i lesbijek, Panie Redaktorze? O czym by Pan pisał?
  doceń 66
 • Jotam
  07.06.2019 06:43
  Velario - LGBT to temat aktualny. Właśnie teraz homolobby wciska się wszelkimi dziurami, teraz maszeruje, demoralizuje dzieci, domaga się seksedukacji i robi nam wszystkim wodę z mózgu, a ty byś sobie życzył, żeby publicysta katolicki pisał o kwiatkach i ptaszkach, i o relacjach między osobami Trójcy Świętej. Oni cały czas - a Kucharczak najwyżej raz - bo Velario sobie tak życzy. Pytasz, o czym by redaktor pisał, gdyby nie LGBT. O tym zapewne, co byłoby tematem zapalnym. A teraz jest nim L:GBT. Jak ci się nie podoba, to nie czytaj.
  doceń 14

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji