Nowy numer 42/2019 Archiwum

Krzyk serca

O tym, czy mistrzostwo Piasta może być duchową lekcją, i o Bogu, który kocha proch, opowiada o. Wojciech Kowalski.

Marcin Jakimowicz: Jest Ojciec strapiony czy pocieszony, używając nomenklatury Loyoli?

O. Wojciech Kowalski: Jestem pocieszony.

O, tego się nie spodziewałem. (śmiech) Po wysłuchaniu rekolekcji o kryzysie myślałem, że u Ojca działa cykl: strapienie, a zaraz potem... strapienie.

Wystarczy już tego strapienia! Święty Ignacy mówi wyraźnie: po strapieniu zawsze przychodzi pocieszenie.

Czy na to pocieszenie miało wpływ mistrzostwo Piasta Gliwice?

Bez wątpienia. Wpisało się ono w celebrację pocieszeniową.

Gdy przed rokiem Piast balansował na krawędzi Ekstraklasy, ludzie nie dawali za niego pięciu groszy. Typowa reakcja nad Wisłą? Zmiana trenera. Klub jednak zaufał Fornalikowi, dał mu spokojnie popracować. Patrząc na to jak na duchową metaforę: w kryzysie trzeba być wiernym trenerowi i dać mu czas?

Żyjemy w kulcie zmian, a trzeba stałości, wierności, zaufania, odczytywania życia w kluczu „miłość cierpliwa jest”. Klub zaufał trenerowi, choć miało się wrażenie, że nie jest dobrze. Piast w poprzednim sezonie nie grał źle, ale brakowało szczęścia, bramek. Zaufano szkoleniowcowi i czas pokazał, że była to najlepsza decyzja. Przekładając to na język duchowości: mamy dobre narzędzia. Zaufajmy trenerowi. Nie działajmy wedle zasady Ekstraklasy „jeśli coś nie idzie, zmieniamy trenera, bo jest nacisk na wyniki”. Wyniki przyjdą, spokojnie.

Spokojnie? Mówi to Ojciec do pokolenia, które zmienia wszystko na nowy model. Młodzi mówią: „Mam kryzys. Chcę, aby się jak najszybciej skończył. Najlepiej jutro”.

Odpowiadam: „Nie da się”. Abraham czekał na syna 25 lat. Wielokrotnie zmagał się z wątpliwościami: Wracam. To nie ma sensu. A może Izmael zostanie dziedzicem? Dlaczego mówimy o owocach Ducha Świętego? Bo owoc musi dojrzeć. Mówimy o owocu, nie o pestce. A wracając do Piasta: przez lata klub grał w II lidze. Fornalik stworzył team z zawodników, których nie chciały wielkie kluby. Przez rok oglądaliśmy systematyczną, pełną pasji pracę trenera i zespołu oraz znakomitą atmosferę w ekipie. Ta drużyna to grupa kolegów, co także ma znaczenie dla sposobu gry.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL