Nowy Numer 25/2019 Archiwum

W nowoczesną przyszłość

Przemiany w rodzimej energetyce, w tym przede wszystkim zmiana roli węgla, były ważnym tematem Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Tegoroczny Kongres Gospodarczy pobił rekordy frekwencyjne. Tysiące biznesmenów, ekspertów oraz przedstawicieli władzy centralnej i samorządowej dyskutowało od 13 do 15 maja w katowickim Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym o perspektywach gospodarki polskiej i europejskiej. W stolicy Górnego Śląska trudno nie dyskutować o energii. Jesteśmy zaledwie pół roku po konferencji COP24, która odbywała się dokładnie w tym samym miejscu. I właśnie w Katowicach rząd zaprezentował „Politykę energetyczną Polski do 2040 roku”.

Węgiel, atom i wiatraki

Dziś 78 proc. naszego zapotrzebowania na energię elektryczną zaspokajamy za pomocą węgla, 16 procent – dzięki odnawialnym źródłom energii i wykorzystaniu odpadów. Pozostałe 6 proc. pochodzi ze zużycia gazu ziemnego. Do 2040 r. krajobraz energetyczny naszego kraju ma się zmienić nie do poznania. Najwięcej energii za 20 lat ma pochodzić z odnawialnych źródeł energii – 34 procent. Węgiel spadnie na drugie miejsce, zaspokajając już tylko 32 proc. potrzeb. Na trzecie miejsce według planów ministerstwa ma wskoczyć energia atomowa (18 proc.). Udział produkcji energii z gazu ziemnego ma wzrosnąć do 16 proc.

Dostępne jest 17% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji