Nowy numer 41/2019 Archiwum

Wzrok wbity w podłogę

Przez ostatni tydzień wielu księży chodziło z opuszczonymi głowami. To dobrze. Każde wejście w pokutę jest dla Kościoła dobre.

„Pokutują nie ci, którzy powinni” – czytałem opinie internautów. Po pierwsze: nie wiemy, czy „ci, którzy powinni” pokutują. Jasne, ze względu na chore jednostki cierpiało wielu niewinnych, ale tak jest przecież zawsze, bo Kościół jest jak naczynia połączone! Ukryty grzech Marcina Jakimowicza niszczy całą wspólnotę. Tak to niestety działa.

Po drugie: każde wejście w pokutę jest dla Kościoła dobre. Zanim Jezus wypowiedział słowa o „błogosławionych, którzy się smucą”, ewangeliści zanotowali, że „podniósł oczy na swoich uczniów”. Jego pokora sprawiała, że miał spuszczony wzrok – czytam w biblijnych komentarzach.
Kapłani z pochylonymi głowami przypominali mi biblijnego Lota siedzącego w bramie Sodomy. Dlaczego? Bo on również „uginał się pod ciężarem rozpustnego postępowania ludzi nie liczących się z Bożym prawem ‒ sprawiedliwy bowiem mieszkając wśród nich z dnia na dzień duszę swą sprawiedliwą miał umęczoną przeciwnymi Prawu czynami, które widział i o których słyszał” (2 P 2, 9).

„Uginający się pod ciężarem”, „umęczony” Lot ocalał.

Pan wyrwał go za fraki z miasta rozpusty.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Zobacz także

 • fg
  18.05.2019 06:57
  too little too late... a gdyby jeszcze zlustrować ilu duchownych ma dzieci i kochanki, włosy stanęłyby dęba... potrzbna jest wielka pokuta i mniej triumfalizmu.
  doceń 21
 • Remi
  18.05.2019 16:45
  A co tam słychać u reżysera Romana Polańskiego? Bo jego elity broniły.
  doceń 14
 • tadeuszogorek
  19.05.2019 16:13
  tadeuszogorek
  Kocham Kościół i zawsze będę przy nim trwał. Niezaleznie od ilości Judasz, którzy dostana sie do kościoła.
  doceń 8
 • Remi
  19.05.2019 19:51
  Oświeceni redaktorzy będą teraz uczyć księży kiedy mają pokutować. Dlaczego niewinni księża którzy nic złego nie zrobili nie tuszowali pedofilii i sami nie są pedofilami mają przepraszać czy pokutowac za czarne owce.
  doceń 5

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji