GN 41/2019 Archiwum

Oaza zieleni

Balkony są dodatkowymi metrami do wykorzystania w naszych mieszkaniach. Warto je tak zaaranżować, aby stały się przestrzenią, gdzie można odpocząć.

Każdej wielkości balkon można tak zagospodarować, aby stał się niewielką oazą zieleni. Zamiast odgradzać się kiczowatymi banerami z kolorowymi nadrukami, warto pomyśleć o roślinach. Będą cieszyć oko, a ponadto można dzięki nim zyskać niewielki przydomowy ogródek ziołowy czy warzywny.

Pierwsze kroki

O przeznaczeniu naszej zielonej oazy będą decydować powierzchnia i strona świata, w którą jest skierowany balkon. Inną roślinność trzeba przeznaczyć na balkon wychodzący na północ, a inną na słoneczny balkon południowy. Słoneczne o poranku balkony zachęcać będą raczej do zjedzenia tu śniadania i wypicia pierwszej kawy, a te wysunięte na stronę zachodnią pozwolą cieszyć się późnym obiadem czy kolacją w blasku zachodzącego słońca. Usytuowanie ma także wpływ na zaplanowanie miejsca ewentualnej ochrony przed nadmiernym słońcem w postaci markizy czy żagla.

Kwiaty, zioła i inne rośliny można sadzić w donicach, tworzących na ziemi ciekawe kompozycje. Jest do wyboru wiele pojemników wiszących i takich, które nadają się do umieszczenia za pomocą haczyków na specjalnych drabinkach czy kratkach przytwierdzonych do ściany. Dobrze prezentują się też ustawione na płytkich półkach (choć one zabiorą nieco więcej miejsca). Ciekawym i modnym sposobem na uprawę niewielkich ilości jarzyn na balkonie jest wykorzystanie specjalnych jutowych toreb-donic. Są praktyczne i lekkie, dekoracyjne i wygodne w użyciu. Jeśli wystarczy miejsca, warto zainstalować oświetlenie. Do wyboru mamy romantyczne lampiony na świece, girlandy lampek solarnych lub podłączanych do prądu albo lampy i lampiony do powieszenia pod sufitem. Na koniec można pomyśleć o meblach do wypoczynku. Mogą to być tradycyjne rozkładane krzesła i stolik albo wiklinowy kosz-huśtawka. Dużą popularnością cieszą się meble robione z drewnianych palet czy skrzynek.

Kwiaty i rośliny ozdobne

Jeśli nie mamy zbyt dużego doświadczenia w uprawie ozdobnych roślin balkonowych, najlepiej rozpocząć swoją ogrodniczą przygodę z kwiatami mniej wymagającymi. Jedną z najpopularniejszych i niewymagających roślin balkonowych jest pelargonia. Ładnie komponuje się z roślinami wypuszczającymi długie pędy, których ozdobą są głównie liście, np. z kocanką włochatą o ciemnozielonych, omszałych okrągłych listkach czy plektrantusem zwanym popularnie komarzycą. Jej zielone liście z białymi obwódkami ładnie pachną. Podobno zapach ten odstrasza komary – stąd jej nazwa.

Inne rośliny kwitnące, których pędy zwisają, tworząc piękne kompozycje, to surfinie (płożąca odmiana petunii). Choć wymagają dość żyznej, próchniczej gleby, przy odpowiedniej pielęgnacji (nawożenie, systematyczne podlewanie) potrafią się odwdzięczyć kwitnącymi kwiatami od wiosny aż do pierwszych przymrozków. Wymagają jednak słonecznego stanowiska. Niektóre odmiany petunii przyciągają niezwykłe motyle, do złudzenia przypominające kolibry, zwane fruczakami gołąbkami. Dość uniwersalna jest też begonia. Odmiana stale kwitnąca dobrze sprawdza się na stanowisku bardzo słonecznym, a bulwiasta – w miejscach bardziej zacienionych. Rośliną o ciekawych w strukturze kwiatach jest niezwykle ozdobna fuksja. Występuje w odmianach pnących i z pędami wznoszącymi się w górę. Odpowiednio prowadzona daje się ukształtować w formę niewielkich drzewek. Bardzo pożyteczną, choć nie przez wszystkich lubianą rośliną jest kwitnąca w różnych kolorach aksamitka. Intensywny zapach, który wydziela, i substancje uwalniane z korzeni odstraszają szkodniki, chroniąc rośliny, z którymi bytuje. Warto ją wykorzystywać w różnego rodzaju kompozycjach nie tylko kwiatowych, ale też ziołowych czy warzywnych.

Na ocienionych balkonach dobrze sprawdzą się wieloletnie rośliny zimozielone. W wielu odmianach, zarówno bardziej strzelistych, jak i rozłożystych, występują: cis pospolity, żywotnik zachodni i bukszpan wieczniezielony. Z mniejszych roślin dobrze czują się w cieniu różne odmiany paproci, funkii, żurawek, tawuł i porastających gęsto ściany bluszczy. Te ostatnie bardzo dekoracyjne stają się głównie w okresie jesiennym, kiedy liście przybierają różne odcienie czerwieni i żółci. Cieniolubna jest też mięta pieprzowa i dekoracyjna odmiana turzycy Morrowa – kopiastej trawy, która na balkonie wygląda dość egzotycznie.

Na mocno nasłonecznionym balkonie poza popularnymi kwiatami sprawdza się też kosodrzewina i jałowiec pospolity. Z wytrzymałych na upały ziół wymienić można lawendę wąskolistną, szałwię i macierzankę piaskową. Generalnie większość kwitnących kwiatów lubi dość słoneczne stanowiska, wymagają one tylko regularnego podlewania (czasami nawet dwa razy dziennie).

Na balkonie można uprawiać też zioła wzbogacające smak potraw, niektóre warzywa (odmiany sałat, małe pomidory, cebulkę), poziomki, truskawki, maliny, a nawet szczepione na nóżce porzeczki czy agrest. •

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL