Nowy numer 42/2019 Archiwum

Żałował, że stworzył ludzi

Bóg „żałował, że stworzył ludzi i zasmucił się”, i nie mógł ze wzruszenia dokończyć tego zdania, bo zaczynał płakać. Sam widziałem. I sam płakałem. Jedyna reakcja na to, czego doświadczamy w ostatnich dniach.

Kocham całą ekipę, ale przed Marcinem Konikiem czuję największy respekt. W spektaklu był Bogiem, a z Bogiem lepiej nie zadzierać.

Niepełnosprawny Marcin nie potrafi być złośliwy. Nie wie, co to szyderka. Jest czysty, przeźroczysty. Gdy recytował ze sceny, siedząc na swym inwalidzkim wózku, wers Księgi Rodzaju: „Kiedy zaś Pan widział, że wielka jest niegodziwość ludzi na ziemi i że usposobienie ich jest wciąż złe, żałował, że stworzył ludzi na ziemi, i zasmucił się”, za każdym razem… płakał. I w Siemiatyczach, i w Orli, i w Krynkach.

Nie udawał. On naprawdę nie był w stanie wyrecytować tego tekstu bez wzruszenia. Te łzy Boga sprawiały, że za każdym razem na plecach miałem ciarki. Spędziłem z tą ekipą ostatnie dni. W synagogach Podlasia niepełnosprawni z Teatru EXIT ogłaszali triumf życia. Siedziałem w ciemnych salach i płakałem z oświetlonym reflektorem Bogiem. Jak się okazywało po spektaklu – nie sam. To była jedyna reakcja na to, czego doświadczamy w ostatnich dniach. Bóg na wózku „żałował, że stworzył ludzi na ziemi, i zasmucił się”, i nie mógł dokończyć tego zdania ze wzruszenia. Pięć minut wcześniej, gdy wypędzał ich z raju, również płakał.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Zobacz także

 • podaj nick
  14.05.2019 13:32
  wielkie aj waje o polskim kościele z pewnością szczere i bezinteresowne, pomijające wszakże fakt, że dwa pokolenia temu tatełe co ledwo jarmułkę zdjął a w resortach karierę robił wziął się za napędzanie zboczeńców do seminariów
  doceń 4
 • Anna Panna
  14.05.2019 21:46
  Synagoga - to jest to.
  doceń 4
 • Andrzej
  15.05.2019 09:35
  W ferworze walki nikt nie zastanawia sie skad sie bierze pedofilia....to uzaleznienie...i jak je leczyc. Mnie to interesuje bo bez tego zadne kary nie pomoga.
 • TOMEK
  15.05.2019 14:03
  Ten spektakl powinni pokazywać wszędzie, pytanie tylko czy aktorzy wytrzymają? Świetne chłopaki, mocny przekaz a Pana recenzja doskonała i celna. Takie emocje to nierozłączny element tej sztuki.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji