Nowy numer 24/2021 Archiwum

Mija piąta rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II

Pięć lat temu, 27 kwietnia 2014 r. zostali kanonizowani dwaj papieże - nasz rodak Jan Paweł II i Włoch Jan XXIII. Uroczystość odbyła się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, w święto ustanowione przez papieża Polaka.

Jan Paweł II został kanonizowany 9 lat po śmierci i 3 lata po beatyfikacji. Papież Polak Karol Wojtyła kierował Kościołem od 1978 do 2005 r. Był pierwszym od ponad 450 lat biskupem Rzymu niepochodzącym z Włoch. Papież Włoch - Angelo Roncalli zasiadał na Stolicy Piotrowej w latach 1958-1963 jako Jan XXIII. To on zwołał Sobór Watykański II, zwany "wiosną Kościoła". Zmarł w 1963 r. Został kanonizowany pół wieku po śmierci i trzynaście lat po beatyfikacji.

"Święty Jan Paweł II był najbardziej znanym i największym z Polaków, a jego pontyfikat miał ogromny wpływ na naszą historię - historię naszego państwa, jak i osobiste historie poszczególnych obywateli. Słowa przez niego wypowiedziane wciąż brzmią w naszych sercach, nie pozwólmy, by zostały zapomniane - również dziś są bardzo aktualne i potrzebne" - powiedział PAP rzecznik episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Kanonizacja papieża Jana Pawła II odbyła się 27 kwietnia 2014 r. wraz z kanonizacją Jana XXII. Uroczystej mszy św. kanonizacyjnej obu papieży na pl. św. Piotra w Rzymie przewodniczył papież Franciszek, a koncelebrowało ją około 150 kardynałów i 700 biskupów z całego świata, w tym emerytowany papież Benedykt XVI.

Uroczystości zgromadziły w Watykanie 800 tys. wiernych i wiele tysięcy Polaków. Uczestniczyli w niej prezydenci, premierzy i oficjalne delegacje z prawie stu krajów, przedstawiciele innych wyznań i religii. Było to wydarzenie bez precedensu - uznani za świętych zostali jednocześnie dwaj papieże. Ponadto po raz pierwszy w historii mszę kanonizacyjną odprawili dwaj żyjący papieże - obecny Franciszek i emerytowany Benedykt XVI. Nowych świętych ogłosił papież Franciszek.

"Orzekamy i stwierdzamy, że błogosławieni Jan XXIII i Jan Paweł II są świętymi i wpisujemy ich do katalogu świętych, polecając, aby odbierali oni cześć jako święci w całym Kościele. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego - powiedział papież Franciszek. W homilii papież podkreślił, że obaj kanonizowani "nie wstydzili się ran Chrystusa i nie gorszyli się Jego krzyżem", że "byli to dwaj ludzie mężni, pełni szczerości Ducha Świętego". Podkreślił jednocześnie, że "byli kapłanami, biskupami i papieżami dwudziestego wieku. Poznali jego tragedie, ale nie byli nimi przytłoczeni. Silniejszy był w nich Bóg; silniejsza była w nich wiara w Jezusa Chrystusa". Przedstawił nowych świętych jako ludzi "żywej nadziei".

Franciszek nazwał Jana Pawła II "papieżem rodziny" i przypomniał, że tak właśnie chciał być zapamiętany. Zwrócił uwagę, że to szczególnie ważne w związku z synodem na temat rodziny, który miał rozpocząć się pół roku później, w październiku 2014 r.

Papież zwrócił uwagę na bogactwo dziedzictwa nauki społecznej Jana Pawła II i na jego wyjątkową aktualność. "Wystarczy pomyśleć o słowie kluczu jego nauczania, czyli +solidarności+. To słowo, które ktoś mógłby uznać za przemijające, ale także dzisiaj zachowuje ono całą swoją profetyczną siłę" - podkreślił.

Nadzieje wiernych, że papież Polak zostanie uznany za świętego jak najszybciej, były widoczne już podczas jego ceremonii pogrzebowej 8 kwietnia 2005 r. Zgromadzeni wówczas na placu św. Piotra wznosili transparenty z napisem "Santo subito", czyli "Święty natychmiast". Papież Benedykt XVI odpowiedział na wołanie wiernych i 13 maja 2005 r. ogłosił przyspieszenie procesu beatyfikacyjnego. Korzystając z przysługującego mu prawa, zrezygnował z zasady pięciu lat, które muszą upłynąć od śmierci kandydata na ołtarze.

Pierwszy, diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II rozpoczął się w 2005 r. i trwał 2 lata. Potem był drugi, tak zwany "rzymski etap" procesu. Po dwóch latach prac została uznana heroiczność cnót Jana Pawła II, a papież Benedykt XVI podpisał dekret w tej sprawie. Następnie Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych uznała za cud uzdrowienie francuskiej zakonnicy z choroby Parkinsona, na którą również cierpiał papież. W styczniu 2011 r. został ogłoszony dekret papieski, a potem data beatyfikacji.

Uroczystość beatyfikacji Jana Pawła II odbyła się 1 maja 2011 r., w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Przy aplauzie półtora miliona wiernych, papież Benedykt XVI ogłosił swojego poprzednika na Stolicy Piotrowej błogosławionym. Mszę beatyfikacyjną w Watykanie koncelebrowało kilka tysięcy kardynałów, arcybiskupów i biskupów z całego świata. W homilii Benedykt XVI przypomniał, że już w dniu pogrzebu Jana Pawła II było widoczne oczekiwanie na szybkie wyniesienie papieża Polaka na ołtarze.

Po beatyfikacji rozpoczął się proces kanonizacyjny. Przełomem była w nim decyzja papieża Franciszka z 5 lipca 2013 r. o uznaniu cudu przypisywanemu wstawiennictwu Jana Pawła II. Przypadek uzdrowienia niewytłumaczalnego z punktu widzenia medycyny badała Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych.

Uznanie cudu za wstawiennictwem Jana Pawła II otworzyło drogę do kanonizacji. Kilka miesięcy później, podczas konsystorza 30 września 2013 r., papież Franciszek poinformował, że razem z Janem Pawłem II zostanie ogłoszony świętym Jan XXIII. Wyznaczył kanonizację na 27 kwietnia 2014 r. - Niedzielę Miłosierdzia Bożego.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama