Nowy Numer 16/2024 Archiwum

10 mitów dotyczących snu

Naukowcy z NYU Langone Health's School of Medicine przeprowadzili badania dot. snu i opublikowali ich wyniki w czasopiśmie "Sleep Health". Wynika z nich, że wielu z nas ma bardzo mylne pojęcie o śnie, które może być wręcz szkodliwe dla naszego zdrowia.

5. Picie alkoholu przed snem pomaga zasnąć

- Alkohol może pomoże ci zasnąć, ale na tym kończą się jego korzyści - podkreśla Robbins - Zatrzymuje cię w lżejszych fazach snu i dramatycznie obniża jakość odpoczynku w nocy.

6. Nie umiesz zasnąć? Zostań w łóżku z zamkniętymi oczami i po prostu próbuj

Zdrowy człowiek potrzebuje około 15 minut, by zasnąć. Jeśli jednak mamy z tym problem, warto wstać, zmienić otoczenie, zacząć robić coś co nie wymaga myślenia. - Np. poskładać skarpetki - sugeruje Robbins. 

7. Nie ma znaczenia, o której porze dnia śpisz

- Zalecamy, aby ludzie mieli regularny harmonogram snu, ponieważ kontroluje to, co nazywamy zegarem biologicznym lub rytmem okołodobowym ciała - mówi Jean-Louis, profesor w Department of Population Health.

8. Oglądanie telewizji w łóżku pomaga się zrelaksować

- Te urządzenia emitują jasne niebieskie światło, a to niebieskie światło jest tym, które mówi naszemu mózgowi, by stał się żywy i czujny rano - wyjaśnia Robbins. Dlatego dobrze unikać tego niebieskiego światła przed snem. Zamiast tego lepiej porobić coś, co nas relaksuje. 

9. Włączanie drzemki jest ok

Gdy zbliżamy się do końca snu, nasze ciało prawdopodobnie zbliża się do końca ostatniego cyklu REM. Gdy naciśniemy przycisk drzemki, nasz mózg wróci do nowego cyklu REM. Jednak, gdy alarm włączy się kilka minut później, będziemy w środku, a nie w końcu tego cyklu, obudzimy się mało przytomni i ten stan potrwa dłużej.

10. Pamiętanie snów jest oznaką dobrego snu

- To mit, ponieważ wszyscy doświadczamy snów cztery do pięciu razy w nocy - mówi Jean-Louis - I nie pamiętamy ich, ponieważ nie obudziliśmy się i nie zakłóciliśmy snu.

« 1 2 »
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy