Nowy numer 42/2019 Archiwum

Wejście Marka Jurka

Co może zmienić w Polsce decyzja byłego Marszałka Sejmu o udziale wyborach?

Decyzja Marka Jurka o starcie do Parlamentu Europejskiego z list Kukiz’15 z pozoru jest małej wagi. Ale wcale tak nie jest. Przecież poparcia byłemu Marszałkowi Sejmu udzieliło w poprzednich eurowyborach ponad 66 tysięcy ludzi, co stanowiła 8,6 proc. wszystkich głosów oddanych w okręgu. Marek Jurek ma więc za sobą duży kapitał polityczny.

Ten kapitał może mieć kluczowe znaczenie w rywalizacji o głosy wyborców pomiędzy Kukiz’15 a Konfederacją. Ten drugi komitet chce walczyć o wyborców pro-life za pomocą kandydatury Kai Godek. Jednak to Marek Jurek jest politykiem, który najbardziej kojarzy się z walką o ochronę życia poczętego. Jeśli wyborcy będą mieli doświadczonego Marka Jurka z jednej strony, a mówiącego o batożeniu homoseksualistów Grzegorza Brauna z drugiej, pewnie wybiorą kandydata ruchu Pawła Kukiza.

Oczywiście, nie wszyscy dawni wyborcy muszą zagłosować na Marka Jurka. Ale jego kandydatura i tak może pomóc Kukiz’15 przekroczyć próg wyborczy. Jeśliby się ruchowi Pawła Kukiza ta sztuka nie udała, mógłby stanąć przed groźbą zejścia ze sceny politycznej. Zwłaszcza, gdyby sukcesem okazałby się wynik Konfederacji. Marek Jurek może pomóc Pawłowi Kukizowi wygrać wyścig o prawicowego wyborcę.

Ale start Marka Jurka może mieć znaczenie nie tylko w rywalizacji Konfederacji z Kukiz’15. Również różnica między PiS a Koalicją Europejską nie jest duża. A za Markiem Jurkiem idzie mała, ale zdyscyplinowana grupa wyborców. W 2014 i 2015 r. głosowali oni na PiS. Czy ich głosów może w 2019 r. zabraknąć PiS do zwycięstwa w wyborach?

Jeśli PiS zauważy, że o zwycięstwie może zadecydować postawa wyborców pro-life, być może odważy się w końcu odkurzyć obywatelski projekt ustawy likwidujący aborcję eugeniczną. Byłoby to jednym z największych, choć nie bezpośrednich, zwycięstw Marka Jurka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bartosz Bartczak

Redaktor serwisu gosc.pl

Ekonomista, doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach specjalizujący się w tematyce historii gospodarczej i polityki ekonomicznej państwa. Współpracował z Instytutem Globalizacji i portalem fronda.pl. Zaangażowany w działalność międzynarodową, szczególnie w obszarze integracji europejskiej i współpracy z krajami Europy wschodniej. Zainteresowania: ekonomia, stosunki międzynarodowe, fantastyka naukowa, podróże. Jego obszar specjalizacji to gospodarka, Unia Europejska, stosunki międzynarodowe.

Kontakt:
bartosz.bartczak@gosc.pl
Więcej artykułów Bartosza Bartczaka

Zobacz także

 • Tk
  13.04.2019 18:41
  Gdyby Marek Jurek startował z mojego okręgu miałby zapewniony mój głos
  doceń 9
 • AM55
  14.04.2019 16:15
  Jeśli pan Jurek rzeczywiście jest za życiem , to powinien współpracować z KONFEDERACJĄ .
  doceń 4
 • nickt
  14.04.2019 17:58
  Z punktu spojrzenia na wybory do Parlamentu Europejskiego mało istotne jest, kto w Polsce jest znaczniejszym pro-liferem, w każdym razie, rozstrzyganie o tym nie powinno leżeć w gestii autora artykułu. Natomiast oczywistą ważną sprawą jest wprowadzenie tematu ochrony życia poczętego pod obrady rodzimego parlamentu po jesiennych wyborach. I w tej kwestii najlepszym rozwiązaniem byłoby zjednoczenie sił antyaborcyjnych, czyli dołączenie ugrupowania pana Jurka do rosnącej w siłę prawicowej Konfederacji. Nie mają większego sensu próby utrzymywania na powierzchni bezideowej partii Kukiz'15, z której posłowie systematycznie odchodzą do PiS lub do Konfederacji Korwin Braun Liroy Narodowcy. O wielkim potencjale nowego ugrupowania prawicowego najlepiej świadczy totalne przemilczanie wszelkich informacji o tym ruchu zarówno w głównych mediach publicznych (czytaj: rządowych), jak i opozycyjnych. Wszystkie te media pokazują (czytaj: promują) "osiągnięcia" skrajnej lewicy i środowisk LG..., a katolików i patriotów nie zauważają.
  doceń 4
 • krut00
  14.04.2019 20:38
  Myślę panie redaktorze że bardzo się pan myli nie zauważając słonia w menażerii. PiS jest raczej jakąś ekspozyturą na Polskę i odgrywanie roli wiernego sojusznika USA, po wprowadzeniu ustawy 447 Just przez Kongres Amerykański jest już zwyczajną głupotą. O ile PO jest faktycznie stronnictwem pruskim, o tyle PiS stał się stronnictwem izraelsko-anglosaskim. Obydwa nie mają programu rozwoju Polski. Partia Kukiz-15, SLD, PSL, Biedroń takiego programu też nie mają... W tym towarzystwie pan Braun i Konfederacja zadziwiają głębokością spojrzenia, w przeciwieństwie też do swoich adwersarzy posiadają też własny program, wspólny w jednym zasadniczym punkcie: nikt im go przyniósł w zalakowanej kopercie... Pozdrawiam
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji