Gość Gliwicki 04/2020 Archiwum

Godne obchody

W obchodach rocznicy katastrofy smoleńskiej zaczyna dominować nurt oddawania hołdu ofiarom tej tragedii i być może skupienie się na tym wymiarze doprowadzi do zażegnania albo choć obniżenia temperatury sporu.

Obchody dziewiątej rocznicy katastrofy smoleńskiej miały inny przebieg niż dotychczasowe. Dominowało wspominanie ofiar tej tragedii, zaduma nad ich losem, refleksja nad Polską i naszą historią. Na pierwszy plan nie wysunęły się - jak w poprzednich latach - wzajemne oskarżenia, wytykanie zaniedbań, szukanie winnych, stawianie daleko idących tez bez dostatecznych dowodów. Nie obyło się bez tego, nie wysunął się to na pierwszy plan w przekazie publicznym. Być może po krótkim okresie zjednoczenia narodowej wspólnoty w pierwszych dniach po katastrofie i wieloletnim okresie ostrych sporów, które prowadziły do głębokich podziałów w społeczeństwie, nadchodzi czas uspokojenia emocji i skupienia się na ofiarach i ich rodzinach, których łączy ten sam tragiczny los. Być może po czasie podziałów znów nastaje czas wspólnoty, którą scala doświadczenie przeżytej tragedii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego

 

Zobacz także

 • dan
  11.04.2019 13:06
  Szkoda tylko, że nie mówimy już wcale o Tych, którzy zginęli w Smoleńsku z rąk NKWD
  doceń 10
 • gosc
  11.04.2019 15:54
  Powód jest bardzo prosty, nie da się już oskarżać przeciwników, że nie chcą sprowadzić wraku, ani mówić, że nie ma woli politycznej by wyjaśnić katastrofę. PiS mając do dyspozycji cały aparat państwowy nie ruszył sprawy ani o krok, przeciwnie, kolejnymi ekshumacjami zraził do siebie nawet część rodzin ofiar. Paliwo polityczne się wyczerpało, po zdobyciu władzy nie ma już sensu dalej drążyć tematu. Czasem tylko odezwie się zmarginalizowany były szef MON.
  doceń 7
 • old skull
  11.04.2019 16:56
  Może będziemy w stanie uznać badania międzynarodowych instytucji i ekspertów. Choć po zwolennikach raportu makopolskiego trudno się tego spodziewać. Ja taką gotowość mam, zwłaszcza że nic innego nie pozostaje. Mam nawet swoją teorię, ciekawe czy się potwierdzi. Ale jak ma wyglądać zgoda z tymi co bezcześcili zwłoki i deptali godność ofiar i ich rodzin - nie mam pojęcia.
  doceń 1
 • moim zdaniem
  12.04.2019 09:32
  Spór powinien trwać. Nie należy zamiatać pod dywan i pobłażać niedbalstwu, zaniedbaniom czy zaniechaniom, które doprowadziły do tej katastrofy, niespotykanej w dziejach świata. Odpowiedzialni za te katastrofe powinni zostać ukarani.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji