Nowy numer 17/2019 Archiwum

Czy atom jest niezbędny?

Politycy twierdzą, że bez rozwoju energetyki jądrowej nie da się spełnić wymagań ochrony środowiska. Chcą nam sprzedać drogą technologię. Czy mają rację?

Prąd jest produktem bardziej strategicznym niż dostawy wody czy żywności. Te da się zmagazynować, prądu w większej skali nie. Energetyka jest równocześnie czymś bardzo podatnym na zmiany, trendy, ale niezwykle powoli na nie reaguje. Budowa bloku elektrowni jądrowej trwa kilkanaście lat. Krócej buduje się blok węglowy, jeszcze krócej turbiny gazowe. A tymczasem rynek zmienia się szybciej. Ceny paliw, nowe technologie, zapotrzebowanie – to zmienne, których nie da się przewidzieć. A równocześnie na ich podstawie trzeba podejmować decyzje dotyczące wielomiliardowych inwestycji. Jedną z największych w powojennej historii Polski będzie inwestycja w bloki energetyczne pierwszych polskich siłowni jądrowych. Wydamy na nie ogromne pieniądze, ale czy to się opłaci?

Zarzućmy węgiel

Dostępne jest 9% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji