Nowy numer 17/2019 Archiwum

Kurs zlikwidowany

Bezrobocie, utrudnienia dla osób starszych i niezamożnych, brak dostępu do dobrej edukacji – takie problemy powoduje brak lokalnych połączeń autobusowych.

Proszę sobie wyobrazić, że jest pan uczniem liceum i dowiaduje się, że pana kurs do szkoły został wczoraj skasowany. I to nie z zapadłej wsi, tylko z miejscowości gminnej do miasta powiatowego, bo tam zwykle są szkoły. Tak się dzieje niemal co tydzień – alarmuje Bartosz Jakubowski z Klubu Jagiellońskiego. Z wielu polskich miejscowości nie da się wyjechać bez własnego samochodu. Jak wyliczają eksperci Klubu, 13,8 mln Polaków mieszka w gminach, do których nie dociera żaden autobus. Ostatnio decyzję o likwidacji ogłosił PKS Mława. Przewoźnik należy do grupy Mobilis (część izraelskiego Eggedu), podobnie jak PKS Płock, który we wrześniu zlikwidował większość połączeń, a w listopadzie nawet te z Warszawą i Kołobrzegiem. W grudniu do sądu trafił wniosek o upadłość PKS Gniezno, jednego z ostatnich tego typu przedsiębiorstw należących ciągle do Skarbu Państwa.

Daleko do szkoły

Dostępne jest 14% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji