Nowy numer 17/2019 Archiwum

Dotknąć Chrystusa na Kalwarii

Wielki Tydzień w Kalwarii Zebrzydowskiej to święty czas towarzyszenia Jezusowi w Jego ostatnich dniach ziemskiego życia. Misteria Męki Pańskiej są fenomenem. Przyciągają i inspirują do naśladowania.

Kiedy Mikołaj Zebrzydowski patrzył w Wielki Czwartek 1595 r. z okien swojego zamku w Lanckoronie na górę Żarek i widział na niej trzy płonące, unoszące się ku niebu krzyże, nie przypuszczał zapewne, że ufundowany na ich miejscu kościół Ukrzyżowania Jezusa Chrystusa stanie się celem pielgrzymek i punktem odniesienia dla milionów ludzi, którzy przemierzać będą beskidzkie szlaki w poszukiwaniu spotkania z cierpiącym i zmartwychwstałym Zbawicielem. W sercu wojewody zrodziło się pragnienie odtworzenia dróg, którymi wędrował w swojej ojczyźnie Jezus.

Polską Jerozolimę Zebrzydowski powierzył braciom bernardynom. Duchowi synowie św. Franciszka z Asyżu, którzy od wieków byli stróżami Ziemi Świętej, dawali najlepszą gwarancję, że miejsce to będzie tętniło życiem i stanie się źródłem nadziei dla każdego, kto zapragnie zmierzyć się z trudami Kalwarii.

Nie można być widzem

Dostępne jest 9% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji