Nowy numer 17/2019 Archiwum

Nawracanie głowy

Na początku Wielkiego Postu wezwano nas do nawrócenia, a głowy posypano nam popiołem. To symboliczne – nawrócenie zaczyna się w umyśle.

Dwudziestoletni André Frossard, początkujący dziennikarz, zniecierpliwiony czekaniem na przyjaciela, który zostawił go „na chwilę” w samochodzie, wszedł do kościoła. Szukając wzrokiem zguby, ujrzał wystawiony w ołtarzu Najświętszy Sakrament. Nie wiedział, co to takiego. Jako zaciekły ateista nie bywał w kościołach. Wychował się w nienawiści do religii. Dość powiedzieć, że jego ojciec założył Francuską Partię Komunistyczną i był jej pierwszym sekretarzem.

Nowa droga

I teraz oto dzieje się z nim coś całkowicie niewytłumaczalnego. Przenika go jakaś moc, łagodna i potężna, a on czuje, jakby jego oczy otwarły się na rzeczywistość nieznaną, ale dużo prawdziwszą od tej, którą znał. „Przede wszystkim zostają mi dane słowa duchowego życia” – napisze później o tym doświadczeniu. Nadprzyrodzona rzeczywistość promieniuje na niego bezpośrednio od Najświętszego Sakramentu. André spróbuje to później opisać: „Jest to niezniszczalny kryształ o nieskończonej przejrzystości, jasności prawie nie do zniesienia lekko niebieskiego światła (jeden stopień więcej byłby mnie uśmiercił). To jest inny świat o takim blasku i realności, że nasz świat wydaje się przy nim podobny do rozwiewających się cieni sennych marzeń. Tę nową rzeczywistość i prawdę widzę z ciemnego brzegu, na którym stoję. To jest ład we wszechświecie, a na jego szczycie jest Oczywistość Boga, która jest Obecnością i Osobą. Jeszcze przed sekundą zaprzeczałem Jej istnieniu. Chrześcijanie nazywają ją »naszym Ojcem«”.

Dostępne jest 17% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji