Nowy numer 15/2020 Archiwum

TK: Przepisy o wyborze przez Sejm członków KRS spośród sędziów - zgodne z konstytucją

Przepisy, na podstawie których Sejm dokonuje wyboru sędziów - członków Krajowej Rady Sądownictwa, są zgodne z konstytucją - orzekł w poniedziałek TK. Jednocześnie uznał, że niekonstytucyjny jest przepis umożliwiający odwołanie się do NSA od uchwał KRS zawierających wnioski o powołanie sędziów SN.

Wnioski o zbadanie konstytucyjności tych przepisów do Trybunału Konstytucyjnego złożyły KRS i - niedawno - grupa senatorów.

W grudniu 2017 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o KRS wprowadzającą nowe zasady wyboru sędziów - członków Rady. Nowelizacja wprowadziła wybór 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm - wcześniej wybierały ich środowiska sędziowskie. Pierwsze posiedzenie KRS wybranej zgodnie z nowymi zasadami odbyło się w końcu kwietnia zeszłego roku.

Jak uzasadniała Rada swój wniosek do TK "kluczowym zagadnieniem podnoszonym w wypowiedziach kontestujących obecnie obowiązujące rozwiązania ustawy o KRS, jest sposób ukształtowania przez ustawodawcę sposobu powoływania sędziów-członków Rady, dlatego też Rada zdecydowała się na zainicjowanie kontroli przepisów regulujących te właśnie zagadnienia".

Trybunał uznał, że przepisy regulujące tę kwestię są zgodne z konstytucją.

We wnioskach zwrócono się także do TK m.in. o ocenę konstytucyjności przepisu umożliwiającego kandydatom na sędziów Sądu Najwyższego odwołanie się do Naczelnego Sądu Administracyjnego od uchwał KRS zawierających wnioski o powołanie sędziów SN.

Przepis umożliwiający takie odwołania TK uznał za niekonstytucyjny.

Trybunał umorzył postępowanie w pozostałym zakresie.

« 1 »

Polecamy

 • Katolik k
  25.03.2019 20:55
  art 173 Konstytucji "Sady i Trybunaly sa wladza odrebna i niezalezna od innych wladz". Czy to powazne co zrobil TK?
  doceń 6
 • velario-new
  25.03.2019 21:18
  Mając na uwadze starannie dobrany skład orzekający, w którym dziwnym trafem nie znalazł się żaden sędzia wybrany wcześniej niż w obecnej kadencji (mimo, że jest ich 6 na ogólną liczbę 15), treść orzeczenia nie dziwi. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na co innego: KRS skierował swój wniosek do Trybunału w listopadzie 2018 r. (K 12/18), a grupa senatorów - niecałe półtora miesiąca temu (K 2/19). Można więc powiedzieć, że orzeczenie zapadło błyskawicznie. Tymczasem wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją przepisów dot. aborcji eugenicznej (K 13/17) czeka na rozpatrzenie od 27 października 2017 r. Niedługo minie półtora roku. Oto "niezawisłość" obecnego TK w pigułce.
  doceń 8
 • gość
  25.03.2019 21:21
  Pytanie do dyskusji: czy istnieje prawda w kwestii wiadomych działań zwiazanych z konstytucją, czy są tylko opinie (działania wynikające z opinii) i jako takie nie podlegają ocenie z punktu widzenia moralności i wiary katolickiej?
  doceń 0
 • Katolik k
  26.03.2019 06:35
  Art 173 Konstytucji jest prosty i jasny wiec zdanie Przylebskiej moze zdziwic kazdego kto potrafi pisac i czytac ze zrozumieniem...TK mimo protestow od lat nie wypowiada sie na temat konstytucjnosci aborcji a pomimo,ze PiS wprowadzil prawo kolejnosci rozpatrywania wnipskow wg ich wplywu rozpatrzyl wniosek,ktory wlasnie wszedl.Czy wogole jakies prawo w Polsce obowiazuje czy tylko widzimisie? Bo znowu PiS lamie swoje wlasne prawa.Jest jak za komuny
  bo Warszawa wysyla gotowce sadom aby je przyklepywali niezaleznie od prawa.Do czego to doprowadzi?
  doceń 5

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama