Nowy numer 42/2019 Archiwum

Ratujmy dzieci w Sudanie Południowym przejdź do galerii

– Dzieci mogą umrzeć z głodu szybciej niż dorośli. Z drugiej strony dziecko łatwiej można uratować od śmierci, jeśli tylko będzie miało dostęp do odpowiedniego, specjalistycznego żywienia – uwrażliwia dr Wojciech Wilk, prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Organizacja prowadzi właśnie zbiórkę na transport żywności i leków do Sudanu Płd. Muszą zdążyć przed rozpoczęciem pory deszczowej, która trwa od maja do lipca. Ponad połowa ludności tego wyniszczonego przez wojnę domową kraju, czyli ok. 7 mln ludzi, przez połowę roku nie ma wystarczającej ilości jedzenia. W tym roku liczba osób dotkniętych głodem wzrosła o 13 procent w stosunku do stycznia 2018.

W regionie Northern Bahr El-Ghazal, gdzie działa polska organizacja, spodziewany jest głód 4 stopnia w 5-stopniowej skali, czyli na poziomie „Emergency”. W przypadku braku pomocy humanitarnej w Południowym Sudanie w roku 2019 śmiercią głodową będzie zagrożonych 259 tys. dzieci, w tym 39 586 w regionie, gdzie PCPM prowadzi ośrodek dożywiania dzieci. W tym samym okresie średnio niedożywionych dzieci będzie w Południowym Sudanie 600 tys., zaś niedożywionych ponad 860 tys.

Braki żywności spowodowane są przez skumulowane skutki konfliktu, niewystarczającą produkcję żywności i związane z nią przemieszczanie się ludności. Lokalna produkcja zbóż w 2019 roku odpowiada na zapotrzebowanie jedynie 52% potrzeb zbożowych kraju - informuje PCPM.

Konflikt w kraju nadal zakłóca produkcję żywności, zmniejsza ilość zwierząt gospodarskich i ogranicza dostęp do alternatywnych źródeł żywności. Przedłużające się suche okresy, powodzie, choroby roślin uprawnych i epidemia szkodników poważnie wpłynęły na produkcję rolną, która w dużej mierze zależy od deszczu. Biedni ludzie są szczególnie narażeni na wysokie ceny jedzenia i ograniczoną dostępność żywności na rynkach.

- Najpotrzebniejsza jest specjalistyczna, wysokoenergetyczna żywność. Dorośli muszą jeść korę z drzew, bulwy, korzenie, gotowane liście. Tymczasem dzieci nie są w stanie przetrwać na takiej diecie. Zaczynają spalać własne mięśnie, popadać w opuchliznę głodową, umierać z głodu. Stąd ogromna mobilizacja międzynarodowych organizacji humanitarnych, aby nie dopuścić do przedwczesnej śmierci setek tysięcy dzieci – informują pracownicy  PCPM.

– Jeśli dziecko będzie miało dostęp do odpowiedniego, specjalistycznego żywienia, w ciągu niecałych 14 dni może ono wyjść ze skraju śmierci głodowej do momentu, gdzie waga jego ciała i wszystkie parametry życiowe będą mieścić się w medycznej normie – tłumaczy prezes PCPM, dr. Wojciech Wilk.

PCPM działa w jednym z ognisk głodu w Południowym Sudanie. Rejon Norhern Bahr El-Ghazal, to najbardziej gęsto zaludniony obszar kraju.

Więcej o pomocy na: https://pcpm.org.pl

« 1 »

Krzysztof Błażyca

Fotoreporter, dziennikarz

Z redakcją „Gościa" związany od roku 2006 r. Religioznawca, członek Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego. Autor książek „Tego drzewa nie zetniesz. Historie z czarami w tle" (zbiór reportaży z Tanzanii, Kenii, Zambii, Nigerii i Ugandy) oraz reportażu „Krew Aczoli. Dziesięć lat po zapomnianej wojnie na północy Ugandy", za który otrzymał Grand Prix Mediatravel 2017, Nagrodę im. Stanisława Szwarc Bronikowskiego w kategorii książka podróżnicza roku oraz Nagrodę Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego za najlepszą książkę roku 2017 o tematyce afrykanistycznej w kategorii publikacji popularno-naukowej. Autor wystaw fotograficznych ukazujących życie codzienne w krajach Afryki. Laureat nagrody „Ekologia w obiektywie" za zdjęcie przedstawiające dzieci z nigeryjskiej wioski przy jednej ze studni wybudowanej dzięki akcji „Małego Gościa Niedzielnego". Publikował w „Misyjnych drogach", „Poznaj Świat", „Catholic Mirror" (Kenia), „Magazynie Familia", „Warto", „W drodze", „Almanachu Prowincjonalnym", „Tygodniku Powszechnym". Prowadzi fundację pomagającą w Ugandzie i Kenii (budowa studni głębinowych, wsparcie edukacji). Jego mottem są słowa kard. Charles'a Lavigerie, założyciela Ojców Białych „Pokochajcie Afrykę!".

Kontakt:
krzysztof.blazyca@gosc.pl
Więcej artykułów Krzysztofa Błażycy

 

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji