Nowy numer 42/2019 Archiwum

Polska na wolnorynkowej krucjacie

Nasz kraj stanie na czele europejskiego sojuszu przeciwko ograniczaniu wolnej konkurencji w UE?

W Unii Europejskiej od jakiegoś czasu trwa dyskusja o zakresie wolnej konkurencji. Przykładem jest chociażby dyrektywa o pracownikach delegowanych, która ogranicza wolność działania firm na wspólnym europejskim rynku. Najwięcej tracą na takich rozwiązaniach polskie firmy, których koszty są niskie. Zwolennikami ograniczania konkurencji w ramach wspólnego rynku są przede wszystkim Francja i Niemcy. Kraje próbują w ten sposób wspomagać własne firmy, którym ciężko jest konkurować z firmami ze Wschodu.

Ale w końcu ktoś powiedział dość. Tak przynajmniej informuje nas "Rzeczpospolita". Aby bronić się przed protekcjonizmem Niemiec i Francji, powstaje właśnie w Unii Europejskiej koalicja 17 krajów, m.in. Polski, Czech, Słowacji, Holandii, Irlandii, krajów bałtyckich, krajów skandynawskich. „Rzeczpospolita” dotarła do listu przywódców tej siedemnastki, skierowanego do przewodniczącego Rady Europejskiej. Ma on zapowiadać wolnorynkową krucjatę. 

Z arytmetyki europejskiej wynika, że siedemnastka będzie w stanie blokować każdą groźną inicjatywę, jaka pojawi się na Radzie Europejskiej. To bardzo dobra wiadomość. A groźnych pomysłów jest coraz więcej. Wolną konkurencję w ramach UE próbuje się ograniczać pod pretekstem walki z globalnym ociepleniem, walki z dumpingiem socjalnym, walki z niesprawiedliwością podatkową. Pomysły te bardzo często płyną z Berlina i Paryża.

Cała ta "niesprawiedliwość" to często są po prostu korzystniejsze przepisy dla przedsiębiorców w Polsce, w Czechach czy na Litwie niż w Niemczech i we Francji. W takich momentach pojawia się pokusa wykorzystania przez Niemców i Francuzów instytucji europejskich do forsowania interesów swoich przedsiębiorców. Czyli wymuszania, żeby u nas było tak źle, jak u nich.

Polska jest największym krajem prorynkowej koalicji. Wygląda więc na to, że to my stajemy na czele krucjaty. To bardzo odpowiedzialne zadanie. Nie tylko trzeba zastopować antyrynkowe zapędy - całkiem silne w Brukseli - ale zacząć prorynkową rekonkwistę w UE. Trzeba m.in. wprowadzić naprawdę wolny przepływ usług w UE. Jeśli polskie elity wezmą to zadanie na swoje barki, mogą być w stanie poprowadzić taką krucjatę do zwycięstwa.

 

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bartosz Bartczak

Redaktor serwisu gosc.pl

Ekonomista, doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach specjalizujący się w tematyce historii gospodarczej i polityki ekonomicznej państwa. Współpracował z Instytutem Globalizacji i portalem fronda.pl. Zaangażowany w działalność międzynarodową, szczególnie w obszarze integracji europejskiej i współpracy z krajami Europy wschodniej. Zainteresowania: ekonomia, stosunki międzynarodowe, fantastyka naukowa, podróże. Jego obszar specjalizacji to gospodarka, Unia Europejska, stosunki międzynarodowe.

Kontakt:
bartosz.bartczak@gosc.pl
Więcej artykułów Bartosza Bartczaka

Zobacz także

 • św Eufenia
  28.02.2019 12:20
  Polska staje na czele państw prorynkowej koalicji. Kolejny raz widać, że wstajemy z kolan. No ale mamy i własne zdanie i duże osiągnięcia w diedzinie gospodarki.
 • YAC
  01.03.2019 12:43
  Zabrakło mi słów. Nasz Rząd stał się wolnorynkowy. Dlaczego jeszcze tego nie zauważyłem.
  doceń 2
 • YAC
  01.03.2019 12:52
  Pan Redaktor jak zwykle w świetnej formie i tak ironicznie się do nas uśmiecha.
  doceń 2
 • paulus
  01.03.2019 13:28
  ..a dlaczego niby tylko pracownik delegowany a nie naprzyklad ..Firma "delegowana".. ktora powinna placic wszedzie te same wynagrodzenia …????...porzadek beierze sie od Boga i tam go nalezy szukac...najlepszym 2kapitalista" jest nasze serce !!! i tu powinni sie wszyscy uczyc i patrzec na dzielo Boga...serce co prawda ciagnie totalnie wszystko z organizmu , ale w tym samym momencie daje dalej prawie wszystko... czy tam dochodzi chocby najmniejsza mysl o zachowaniu sobie cos "na boku" …. zawal … przesciganie sie w tym kto kogo i ile razy nie pochodzi od Boga a tylko od diabla..ktory niektorym podseptuje , ze moga beskarnie oszukiwac , wykozystywac , zniewalac… to prowadzi tylko zawsze do haosu i wojny...Szczesc Boze
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji