Nowy numer 42/2019 Archiwum

Samosąd

Rozgoryczona kobieta kręci filmik o egzorcystach i mówi, że ich nauczanie jest demoniczne. Może już dość tych domorosłych teologicznych samosądów?

Dotarł do mnie wczoraj filmik (mniejsza o tytuł, nie zamierzam bawić się w „lokowanie produktu”), w którym pewna świecka osoba opowiada o dwóch kapłanach. Mówi wprost, że ich nauczanie jest (uwaga, cytat!): „demoniczne”.

Znam tych księży. Obaj mają wieloletnie doświadczenie posługi jako egzorcyści. Zostali wyznaczeni do niej przez swoich biskupów i przełożonych. Mają zatem mandat i błogosławieństwo Kościoła. Nie działają na własną rękę: są „błogosławionymi, którzy idą w imię Pańskie”.

Jakim prawem ktoś zarzuca im demoniczność intencji? Na podstawie jakiego rozeznania? I przede wszystkim z jakiego mandatu?

Youtube nie jest najlepszym miejscem na teologiczne debaty. Nad popularne ostatnio propagandowe filmiki „z tezą” przedkładam oficjalne stanowisko Kościoła. Może ma mniejszą „klikalność i komentowalność”, ale, powiem szczerze, czuję się bezpieczniej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Zobacz także

 • Lu
  21.02.2019 15:03
  Pomimo całej mej sympatii dla redaktora Jakimowicza, nie bardzo wiem, czemu ma służyć ten wpis. Niby, krytyce samosądu. Ale przy okazji, krytyce samodzielności myślenia.Lepszy skutek dałaby rzeczowa rozprawa z argumentami autorki filmiku. Osoby, które mają wątpliwości co do niektórych działań egzorcystów ( też się do takich osób zaliczam), mogłyby skorzystać. Są osoby w Kościele: hierarchowie, kapłani, liderzy wspólnot, założyciele zakonów, a także... egzorcyści, którzy po prostu pobłądzili. Autorytet autorytetem, ale swój rozum trzeba mieć. Toż to dar Boży.
  doceń 20
 • Batrahe
  21.02.2019 15:22
  Droga LU, problemem nie są wątpliwości co do czyjejś działalności. Problemem jest nagrywanie filmików ze swoimi wątpliwościami i udostępnianie ich w internecie. Nie widziałam filmiku, ale jeżeli pada w nim stwierdzenie o "demonicznym nauczaniu" to jest to bardzo poważny zarzut. Jeżeli owa pani dostrzegła w nauczaniu tych księży coś, co uznała za niezgodne z nauką Kościoła, powinna powiadomić ich przełożonych, a wtedy oni mogliby ocenić czy faktycznie problem jest, czy też problem ma raczej ta pani.
 • pixpix
  25.02.2019 07:39
  :) Dzisiejsze rozważanie do Ewangelii (fragment):
  "Hm, niby proste: po marchewkę idziemy do warzywniaka, po tort do cukierni, o wiarę – trzeba nam prosić Boga. Żadne tam gruszki na wierzbie: „zaradź memu niedowiarstwu” można wołać tylko do Tego, który może to zrobić. Skończmy więc z udawaniem, że najlepszym miejscem na wyrażanie wątpliwości w wierze są komentarze na Onecie."

  Potwierdzanie swoich wątpliwości u osób z wątpliwościami. Normalka.
  Naruszanie wolności drugiego człowieka, by nie miał szans na obronę. Też normalka.
  A na pewno??? Hmmm...

  A jak jest z naszym rozumem? Podejściem naukowym? Racjonalizmem?
  Zastanawiam się jak to możliwe:
  "najnowsze badania fenomenu zwolenników tzw. "płaskiej Ziemi" pokazują, że osoby te najczęściej dowiadywały się o tej idei właśnie z materiałów opublikowanych w serwisie YT." (Źródło: Guardian)

  „Człowiek musi w coś wierzyć, jeżeli nie wierzy w Boga żywego i prawdziwego, wierzy w byle co” (abp Henryk Muszyński)
 • tomaszz
  25.02.2019 08:56
  Niestety, jeśli youtube jest do ewangelizowania, to i do innego nauczania także będzie. Człowiek jest wolny. Faktem jest natomiast, że nie wszystkim warto się karmić.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji