Nowy numer 42/2019 Archiwum

Tajemnice Marii Magdaleny

Ta święta należy do najważniejszych postaci Nowego Testamentu ze względu na jedno przełomowe wydarzenie.

Przystępnie napisana, a jednocześnie bazująca na ogromnej bibliografii książka Pawła T. Nowakowskiego nie jest biografią Marii Magdaleny. W Nowym Testamencie znajdziemy o niej tylko kilka zdań. Jest to raczej biografia kulturowa, która wskazuje, jak na przestrzeni wieków kształtowały się wyobrażenia o tej świętej. We wszystkich jawiła się jako postać wyjątkowa. I jednocześnie tajemnicza. Maria Magdalena jest tak ważną postacią Nowego Testamentu ze względu na jedno wydarzenie. To właśnie z jej perspektywy oglądamy zmartwychwstanie Jezusa.

Autor analizuje zapisy ewangelistów dotyczące Marii Magdaleny, bo właśnie z nich czerpali wszyscy poszukujący wiedzy o tej postaci. Obszernie przedstawia wpływ, jaki na odbiór świętej wywarł papież Grzegorz Wielki, który w swoich homiliach utożsamił Marię Magdalenę z grzesznicą. Ukazał ją jednocześnie jako nową Ewę, dzięki której dowiadujemy się o Zmartwychwstaniu.

Nowakowski umiejscawia to, co wiemy o Marii Magdalenie z Ewangelii, w kontekście ogólnej sytuacji kobiety w ówczesnym społeczeństwie żydowskim. A przecież wielu z nas popełnia błąd, oceniając tę sytuację z dzisiejszego punktu widzenia, nie znając historycznego kontekstu.

Autor nie ma wątpliwości, że fantastyczne współczesne teorie na temat Marii Magdaleny są „wyrazem braku pokory. I to nie wobec Kościoła, ale własnych możliwości”.

Wśród metod, jakimi posługiwali się twórcy tych hipotez, najważniejszą była teoria „być może”. Dotyczyła ona również symboliki. Świetnie taki stan ducha oddał Chesterton w powieści „Kula i krzyż”, gdzie zaciekły ateista „tak zajadle walczył z symbolem krzyża, że w końcu zniszczył płot i porąbał krzesła, bo wszelkie skrzyżowane elementy kojarzyły mu się z symbolem chrześcijaństwa”.

Edward Kabiesz

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji