Nowy numer 42/2019 Archiwum

Nie cierpiał głupców

Ważny wątek książki stanowi udział 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej w operacji Market Garden.

Antony Beevor jest nie tylko znakomitym historykiem, ale również doskonałym popularyzatorem historii. Interesuje go przede wszystkim II wojna światowa. Niedawno wydał pozycję „Ardeny 1944. Ostatnia szansa Hitlera”, a teraz w księgarniach znalazła się publikacja szczególnie interesująca dla polskiego czytelnika. „Arnhem” to historia największej operacji powietrznodesantowej przeprowadzonej przez aliantów we wrześniu 1944 r., która zakończyła się klęską. Beevor dowodzi, że nie mogło być inaczej.

Autor nie jest zwolennikiem polityki historycznej. – Jestem przeciwny jakiemukolwiek ingerowaniu rządu czy agencji rządowych w narrację historyczną – powiedział mi podczas wywiadu z okazji premiery jego poprzedniej książki. W najnowszej konsekwentnie trzyma się tej linii. Wykazuje błędy popełniane w czasie operacji Market Garden, nie oszczędzając własnych krajan. – Wydaje mi się, że cierpiał on na syndrom Aspergera, czyli łagodną postać autyzmu – powiedział o gen. Montgomerym, który winą za klęskę pod Arnhem obarczył Polaków i gen. Sosabowskiego.

Udział 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej w operacji, do której Sosabowski od początku nie miał przekonania, stanowi ważny wątek książki. Polak, jak zauważył Beevor, „nie cierpiał głupców bez względu na ich stopień wojskowy”. Mówił prawdę prosto w oczy, czasem zachowywał się jednak arogancko. Autor nie ma wątpliwości, że po tym, jak zastrzeżenia i obawy dowódcy Brygady Spadochronowej zgłaszane jeszcze na etapie planowania okazały się uzasadnione, został przez brytyjskich dowódców potraktowany haniebnie. Brytyjczycy szukali kozła ofiarnego.

Książka Beevora to barwna, doskonale udokumentowana opowieść, która dzień po dniu, a później godzina po godzinie przedstawia planowanie operacji, jej przebieg i prace sztabów po obu stronach frontu. To również barwna mozaika, na którą składają się dynamiczne obrazy działań poszczególnych jednostek, zarówno alianckich, jak i niemieckich, oraz biorących udział w walkach żołnierzy. To obowiązkowa pozycja dla wszystkich zainteresowanych historią II woj- ny światowej.

Edward Kabiesz

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL