Nowy numer 42/2019 Archiwum

Ekologia od złej strony

Robert Biedroń chce zlikwidować polskie kopalnie. A przecież były prezydent Słupska miał zaprezentować program pozytywny.

Ruch polityczny Roberta Biedronia miał być nową jakością w polskiej polityce. Okazuje się jednak, że Wiosna byłego prezydenta Słupska jest nowszą wersją Ruchu Palikota. Jako nowość w stosunku do antyklerykalizmu i skrajnej lewicowości obyczajowej sprzed 8 lat, pojawia się program ekologiczny. Nie jest to jednak przemyślany projekt zmian, ale raczej kopia modnych na Zachodzie haseł. I w wersji biedroniowej sprowadzają się one do hasła zamykania polskich kopalni.

Hasła ekologiczne są ostatnio bardzo modne wśród ruchów lewicowych. Wschodząca gwiazda amerykańskiej skrajnej lewicy, Alexandria Ocasio-Cortez, chciałaby nawet wpakować wiele miliardów dolarów w „zielone inwestycje”. Program ten miałby być oczywiście sfinansowany z wyższych podatków. Czyli państwo miałoby zabrać pieniądze z opłacalnych biznesów, aby włożyć je w biznesy nieopłacalne. Bo gdyby „zielone inwestycje” były opłacalne, już dawno na masową skalę zająłby się nimi prywatny sektor.

Ekologia jest oczywiście ważnym aspektem funkcjonowania społeczeństwa. Musimy dbać o nasze środowisko, aby nasza planeta była dobrym miejscem do życia dla naszych dzieci. Ale kiedy ekologia staje się ideologią, robi się nieciekawie. Wielu ideologicznych ideologów postuluje nawet ograniczenie wzrostu gospodarczego, aby ograniczyć „negatywny wpływ człowieka na przyrodę”. A przecież bez wzrostu gospodarczego nie ma postępu technologicznego, a bez niego nie stworzymy naprawdę efektywnych, czystych źródeł energii.

Różnicę między ekologią zideologizowaną a ekologią praktyczną widać właśnie w Polsce. Robert Biedroń proponuje likwidacje ważnego sektora polskiego przemysłu i rezygnację z użytkowania własnego potencjału surowcowego na rzecz mglistych i często niekorzystnych strategicznie dla Polski alternatyw. To jest właśnie przykład ekologii ideologicznej. Jednocześnie, w ramach Planu Morawieckiego zaproponowano przestawienie polskiego transportu samochodowego z charakteru spalinowego na elektryczny. Czyli przedstawiono rozwiązanie proekologiczne, które mogłoby dać proinnowacyjny impuls naszej gospodarce. To jest właśnie ekologia praktyczna.

Przypomnijmy sobie jednak, który pomysł został bardziej wyśmiany. Podejście praktyczne do zagadnień gospodarczych, w tym do kwestii ekologii, jest żmudne w realizacji i przez to mało „medialne”. Ale po czasie daje rezultaty. Podejście ideologiczne jest porywające. Ale wiele narodów testowało na własnej skórze „porywające” ideologie ekonomiczne. I kończyło się to zazwyczaj dla tych narodów bardzo źle.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bartosz Bartczak

Redaktor serwisu gosc.pl

Ekonomista, doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach specjalizujący się w tematyce historii gospodarczej i polityki ekonomicznej państwa. Współpracował z Instytutem Globalizacji i portalem fronda.pl. Zaangażowany w działalność międzynarodową, szczególnie w obszarze integracji europejskiej i współpracy z krajami Europy wschodniej. Zainteresowania: ekonomia, stosunki międzynarodowe, fantastyka naukowa, podróże. Jego obszar specjalizacji to gospodarka, Unia Europejska, stosunki międzynarodowe.

Kontakt:
bartosz.bartczak@gosc.pl
Więcej artykułów Bartosza Bartczaka

Zobacz także

 • Obserwator
  06.02.2019 08:11
  Ja tylko chciałbym się dowiedzieć kto tak naprawdę zarabia na węglu ? Minister Energi podaje iż średni koszt wydobycia węgla to 260zł. Cena rynkowa 700-800zł.Ktoś tu robi świetny interes i nie są to kopalnie..... Tylko kto? Nikt nie chce o tym mówić....
 • Astro
  06.02.2019 09:22
  Jak dla mnie partia Biedronia to fantastyczna alternatywa dla obecnie rządzących. Wreszcie ktoś mówi o tym, co interesuje zwykłych ludzi. Program partii "Wiosna" zawiera wiele naprawdę wartościowych postulatów, np. w dziedzinie transportu publicznego.
 • NY
  06.02.2019 17:19
  najpierw zlikwiduje art. 18 z Konstytucji
  doceń 0
 • Podajnik
  06.02.2019 23:00
  Energetyczna ściema Roberta Biedronia.
  Obiecuje wszystko bo i tak wyborów nie wygra.
  Populistyczno socjalistyczna rewolucja wiosenna.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji