Nowy numer 14/2020 Archiwum

Historyczna pielgrzymka Franciszka

Franciszek chce promować dialog międzyreligijny, a zarazem umocnić w wierze wspólnotę chrześcijan – tak rozpoczynającą się dziś papieską pielgrzymkę do Zjednoczonych Emiratów Arabskich prezentuje Alessandro Gisotti, watykański rzecznik prasowy. Zauważa on, że żaden z papieży nie był jeszcze na Półwyspie Arabskim i nigdy w tym regionie nie odprawiono Mszy św. dla tak licznej liczby wiernych.

Alessandro Gisotti wskazuje na historyczność papieskiej pielgrzymki. Przypomina, że jej ogłoszenie było dla wszystkich ogromną niespodzianką, a samą podróż przygotowano w błyskawicznym tempie, przy bardzo dobrej współpracy z lokalnymi władzami.

"Ta podróż ma wymiar historyczny: po raz pierwszy papież odwiedzi Półwysep Arabski i po raz pierwszy odprawi Eucharystię w tym regionie. Ewidentne jest, że właśnie te dwa wymiary – dialog międzyreligijny głównie z islamem oraz spotkanie z tak wyjątkową wspólnotą, jaką są chrześcijanie w tym kraju nadadzą swoisty koloryt tej podróży i wyznaczą papieskie przesłanie. Ta pielgrzymka wpisuje się też w 800-lecie spotkania św. Franciszka z sułtanem Malikiem al Kamilem, które miało miejsce w 1219 r. Ten element dialogu, spotkania, pokojowego współistnienia wpisuje się w tę podróż. Papież na pewno wskaże też na znaczenie obecności chrześcijan w tym regionie, a co za tym idzie zachęci władze leżących tam państw do zapewnienia im bezpieczeństwa i zagwarantowania chrześcijańskiej obecności na tym terenie" - powiedział Gisotti. – 

Dyrektor Watykańskiego Biura Prasowego wskazuje też na znaczenie Mszy, którą Franciszek odprawi dla wiernych. Stadion w Abu Zabi może pomieścić 45 tys. osób, jednak organizatorzy rozprowadzają 135 tys. wejściówek, co oznacza, że na Papieża będą czekać tłumy, które wezmą udział w liturgii dzięki ustawionym na ulicach telebimom. 

Gisotti podkreśla, że pielgrzymka Franciszka do ziemi islamu jest też wyraźnym postawieniem tamy wszelkim „profesjonalistom nienawiści”, którzy podsycają wzajemne podziały i uprzedzenia, a także ideologiom wykorzystującym imię Boga do usprawiedliwiania przemocy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

 • Stanisław_Miłosz
  03.02.2019 10:31
  Z doświadczeń naszego polskiego podwórka: niejedna historyczność ostatnich trzydziestu lat wyblakła i spowszedniała. Zatem nie przeceniałbym już teraz historyczności wizyty papieża w ZEA. Federacja ZEA ma znaczną liczbę (czasowych) imigrantów i szejkowie chcą mieć pokój wewnętrzny by dalej się bogacić, a nie mieć drugi Jemen czy Syrię. Jeśli jednak ta pielgrzymka przyniesie i inne owoce o szerszym zasięgu, to tylko się cieszyć.Czas pokaże.
 • MRVN
  03.02.2019 12:23
  Miejmy nadzieję, że Ojciec Święty pójdzie śladem swojego świętego imiennika i będzie równie otwarty i ekumeniczny w rozmowie z władcami Emiratów jak św. Franciszek :)
 • Anda
  04.02.2019 07:08
  Powiem Wam, jak wygląda właściwy dialog międzyreligijny z muzułmanami (mając oczywiście nadzieję, że nie okażę się "profesjonalistką nienawiści"): 1. 732, Poitiers, Karol Młot; 2. 1095, Clermont, błogosławiony papież Urban II; 3. 1099, Jerozolima, Godfryd z Bouillon i Rajmund z Tuluzy; 4. 1571, Lepanto, Juan de Austria; 5. 1683, Wiedeń, Jan III Sobieski. Cześć i chwała Bohaterom, a nam wstyd, że nie potrafimy (nie chcemy) bronić naszych braci mordowanych tysiącami przez muzułmanów. No i bardzom ciekawa, Redakcjo, czy zdobędziesz się na publikację tegoż komentarza, zawierającego przecież tylko historyczne fakty.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama