Nowy numer 7/2019 Archiwum

Ukryte życie i sądy ostateczne

Z człowiekiem jak z gałązką - czasami do rozkwitu potrzebuje pomocy, zamiast naszych ostatecznych sądów.

Ciekawa obserwacja: obfite opady śniegu sprzed kilku tygodni doprowadziły do złamania pnia krzaka porzeczki w moim ogródku. Zabrałem wyłamane gałęzie do domu i tak leżały przez kilkanaście dni. Po tym czasie umieściłem dwie z nich w szklance z wodą. Pozornie suche gałązki po kilku dniach wypuściły zielone listki:

  Pomimo całkowitego ułamania, wydawałoby się nieodwracalnej rany, w pozornie suchych gałęziach tliło się jeszcze ukryte życie. Potrzebowało jednak pomocy z zewnątrz, by się rozwinąć.

Na to interesujące zjawisko można spojrzeć jak na metaforę naszego życia i relacji międzyludzkich. Często, gdy widzimy człowieka złamanego jakiś życiowym ciężarem, raną czy błędem, przekreślamy go na dobre. Wydajemy (nomen omen) sądy ostateczne. "Ten się już z tego nie podniesie", "dla tamtej nie ma już ratunku", "oni tacy są i nic tego nie zmieni". A może w pozornie suchej gałązce tli się życie, które jednak jest niezdolne do samodzielnego rozwoju? Możliwe, że gdyby spojrzeć na drugiego człowieka wzrokiem głębszym i bardziej przenikliwym oraz udzielić mu odpowiedniej pomocy, wtedy na nowo rozwinęłoby się jego życie? Ile mamy w Ewangelii takich suchych, złamanych gałęzi? Zacheusz, Samarytanka przy studni, Dobry Łotr (czy nazywalibyśmy go "Dobrym", gdyby Jezus nie dostrzegł w nim ukrytego życia?), można by jeszcze wielu wymienić. 

Nie wiemy ile z naszych ostatecznych sądów sprawia, że jakaś gałąź nie rozkwitnie. Może dlatego właśnie warto sąd ostateczny zostawić w kompetencjach Boga.

« 1 »
oceń artykuł

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

 • Sosna
  31.01.2019 20:01
  W sprawie Niesiolowskiego powiem tak: To jest sprawa miedzy nim a Bogiem.
  doceń 0
 • ONA
  31.01.2019 20:20
  I właśnie takich artykułów brakuje! DOBRO! Tego nam teraz potrzeba. Dziękuję!
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.