Bełkot nie wystarcza

Mowa jest źródłem nieporozumień. Wpisz ten cytat, Szanowny Czytelniku, w jakąkolwiek wyszukiwarkę, a uzyskasz tysiące odnośników do tekstów, w których inni (zazwyczaj uczniowie) usiłują powiedzieć, co autor miał na myśli.

Miał zapewne to, że lepiej jest milczeć niż gadać, czyli filozoficznie ujął stare porzekadło, iż mowa jest srebrem, a milczenie złotem. Zgadzam się w zupełności ze starym porzekadłem, ale niekoniecznie z autorem „Małego Księcia”. Mowa nie jest źródłem nieporozumień. Ale może nim się stać. Ba – może się stać wszystkim, narzędziem do zabijania również. Z każdej strony płyną dzisiaj słowa o „mowie nienawiści”. Słusznie (choć za dużo – i to rozmywa prawdziwy problem), stanowczo za mało jednak w kontekście spostrzeżenia, że jak mowa rodzi się na języku, tak nienawiść w sercu. I nie da się jej zapobiec inaczej, niż zaczynając rozmawiać w postawie szacunku wobec rozmówcy.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Adam Pawlaszczyk ks. Adam Pawlaszczyk Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, wicedyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1.02.2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego.