Nowy numer 2/2021 Archiwum

Troskliwi babcia i dziadek

Niewiele jest obrazów przedstawiających Świętą Rodzinę jako rodzinę... wielopokoleniową.

A przecież Tradycja przekazała nam pamięć o rodzicach Maryi – Annie i Joachimie – jako ludziach troskliwych i dbających o domowe ognisko. Zwykle jednak artyści ograniczali się do ukazania Maryi z małym Jezusem i św. Anną. Przedstawienia te są nazywane „św. Anna Samotrzecia”.

Babcia i dziadek Jezusa zostali pokazani przez belgijskiego artystę w taki sposób, jak zwykle nam się kojarzą babcia i dziadek w naszych rodzinach. Anna siedzi blisko córki, przytrzymując Wnuczka za rączkę. Maryja i Jezus patrzą na nią z miłością i zaufaniem.

Joachim jest namalowany z tyłu w charakterystycznym geście człowieka, który zaraz przekaże mądrą radę, co jest przywilejem większości dziadków. Szczególnie wymowne jest potraktowanie osoby św. Józefa. Biblia nie zanotowała ani jednego słowa wypowiadanego przez człowieka, który opiekował się Jezusem i Go wychował. Ten skromny święty zawsze usuwał się w cień. Tu też stoi najdalej, a palec przytknięty do ust podkreśla jego milczenie.

Zręcznym zabiegiem artysty była rezygnacja z naturalnego tła poprzez namalowanie za plecami Joachima i Józefa zielonej tkaniny. Dzięki temu przedstawione osoby są wyraziste i nic nie rozprasza uwagi widza.

Leszek Śliwa

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także