Nowy Numer 16/2019 Archiwum

Polski Zapatero już się czai

Czy skrajne lewicowe inicjatywy, w rodzaju tej zgłoszonej przez Barbarę Nowacką, to efekt "wychylenia wahadła"?

Barbara Nowacka ze współpracownikami właśnie ogłosiła inicjatywę „oddzielenie Kościoła od państwa”. Normalnie nikt nie zwróciłby uwagi na inicjatywę marginalnego środowiska politycznego, którego nazwy prawie nikt nie potrafi wymienić. Ale do całej sprawy odniosło się wielu polityków opozycji. Mimo, że temat ten dotąd nawet ich wyborców nie interesował.

Jednym z większych politycznych mitów jest mit wahadła. Mianowicie, jeśli wahadło polityczne wychyli się za bardzo w stronę prawicową, to nastąpi potem wychylenie wahadła w lewicową stronę. I właśnie z powodu rzekomego „wychylenia w prawo” przez PiS, grozi nam w Polsce lokalna wersja zapateryzmu. Dowodem na to ma być właśnie Nowacka.

Ale teoria wahadła nie ma pokrycia w faktach. Zapatero nie zdobył władzy w Hiszpanii po rządach jakiejś hiszpańskiej wersji PiS. Zdobył on władzę po rządach Jose Aznara, czyli takiej hiszpańskiej wersji Donalda Tuska. Zapateryzm nie był więc reakcją na jakieś „wychylenie w prawo” Hiszpanii. Co więcej, nie był on też reakcją na oczekiwania hiszpańskich wyborców. Dostali oni „rewolucję obyczajową” niejako przy okazji, po nieoczekiwanym zwycięstwie wyborczym PSOE tuż po zamachach w Madrycie w 2004 r.

Zapateryzm nie był więc żadnym „odbiciem wahadła”. Nie był też wcale oczekiwany przez Hiszpanów. Był on wynikiem "skolonizowania" partii hiszpańskich socjalistów przez skrajną, obyczajową lewicę. Podobną "kolonizację" widać teraz w wypadku Platformy Obywatelskiej. Nikt nie zauważyłby inicjatywy Barbary Nowackiej, gdyby ona sama nie była promowana przez polityków PO. Warszawscy radni, którzy protestowali przeciwko „religijnemu charakterowi świąt”, nigdy radnymi by nie zostali, gdyby na swoje listy nie wzięła ich Koalicja Obywatelska.

Ideologiczne szaleństwa Platformy w Poznaniu czy w Warszawie nie nastąpiły wcale po rządach PiS w tych miastach. Są one efektem wpływu na tę partię skrajnych, obyczajowych lewicowców. Co najciekawsze, nawet wyborcom PO nie podobają się te skrajne wpływy. Inicjatywa promowania przez poznańskie tramwaje ideologii LGBT została skutecznie oprotestowana. A pierwszy flirt Platformy ze skrajną lewicą za czasów Ewy Kopacz został ukarany odebraniem tej partii władzy.

W Hiszpanii skrajne lewicowe szaleństwo premiera Zapatero również wywołało opór. Na ulice wyszły setki tysięcy Hiszpanów. I ci Hiszpanie dali później władzę prawicy. A ta nic z „zapateryzmem” nie zrobiła. Hiszpańska tradycyjna prawica przestraszyła się skrajnej, obyczajowej lewicy. Czy czegoś nam to nie przypomina? Np. strachu PiS przez feministkami w kwestii zniesienia aborcji eugenicznej?

Po zawodzie wywołanym przez tradycyjną prawicę, wielu Hiszpanów zaczyna zwracać się w stronę partii Vox, uważanej przez wielu za „radykalną”. To właśnie rozczarowanie brakiem reakcji tradycyjnej prawicy na harce skrajnych, obyczajowych lewicowców mogło być powodem takich „radykalnych” polityków jak Salvini, Trump czy Bolsonaro. Politycy PiS powinni tą lekcję sobie wziąć do serca i przestać się trząść przez skrajną lewicę. Jeśli nie chce, aby zastąpili ich Bosak z Winnickim.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

 • Tomaszl
  07.01.2019 10:43
  Zacznijmy od tego, że PIS daleko do partii prawicowej.
  A mariaż Kościoła z władzą czy partiami politycznymi jest złym dla Kościoła. I to już dziś widać - bardzo wiele osób swoją religijną oziębłość, czy wręcz odejście od Kościoła uzasadnia tym mariażem. I w sumie wielu katolików daje im to alibi, bo przecież wielu uważa, że jak sie jest katolikiem, to trzeba popierać PIS. Co jest wielką bzdurą, ale ma posłuch u wątpiących.

  Stąd propozycje polskiej lewicy są paradoksalnie dobrym pomysłem dla Kościoła.
  doceń 22
 • sp
  07.01.2019 11:04
  Lęk przed tym "co może się stać, gdy wybiorę słusznie", pochodzi od złego ducha. Takim "radom" nigdy nie warto ulegać.
 • Gość Marek
  07.01.2019 11:14
  A może Grzegorz Braun i Marek Jurek?
  doceń 8
 • art
  07.01.2019 11:59
  @TOMASZL
  07.01.2019 10:43

  „Stąd propozycje polskiej lewicy są paradoksalnie dobrym pomysłem dla Kościoła.”


  Sanatorska głowa z Waści! W rzeczy samej! Jakie to proste! Że też nikt wcześniej (po za oczywiście dziennikarzami Gazety Wyborczej i tych z Onetu) tej prostej genialności nie skonstatował!
  Taka Nowacka przedstawia się teraz jak jakiś nowy apostoł!
  A i ten Zapatero tytułowy to też dobrodziejem Kościoła był! Może większym nawet niż … powiedzmy … ale nie mieszajmy Imion Świętych do tego.
  I Bronstein- Trocki! I Lenin! Zasłużeni!!! (paradoksalnie oczywiście)
  I te co dla dobra (naturalnie paradoksalnie hi, hi, hi) Kościoła w Hiszpani 1936 wiązali drutem kolczastym nagich zakonników i zakonnice a po naigraniu się z nich przejeźdzali kołami ciężarówek . Na Ołtarze ich! Subito! Bo dla dobra Kościoła to czynili!
  Tako rzecze @TOMASZL

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.