Nowy Numer 38/2019 Archiwum

Polski Bond

Roman Czerniawski to jeden z najważniejszych agentów polskich i brytyjskich służb wywiadowczych, lecz jego historia nie jest tak powszechnie znana, jak innych bohaterów z okresu II wojny światowej.

Stworzył we Francji rozległą siatkę szpiegowską, która odegrała ważną rolę w informowaniu Londynu o potencjale wojskowym III Rzeszy oraz przygotowaniach do ataków na Wielką Brytanią. Złapany w wyniku wpadki, która zniszczyła całą jego siatkę, w więzieniu poszedł fikcyjnie na współpracę z Niemcami. Przerzucony przez nich do Wielkiej Brytanii natychmiast zgłosił się do sztabu polskich sił zbrojnych i wspólnie z wywiadem brytyjskim rozpoczął grę z Niemcami jako podwójny agent. Miało to ogromne znaczenie zwłaszcza w czasie lądowania aliantów w Normandii. Przekazywane przez Czerniawskiego informacje wprowadzały bowiem chaos i dezinformacje w pracę niemieckiego dowództwa. Historię Czerniawskiego na podstawie nieznanych dotąd dokumentów z m.in. z brytyjskich i polskich archiwów opisuje Andrzej Brzeziecki w książce pt. „Czerniawski, Polak, który oszukał Hitlera”. To pozycja wyjątkowa na naszym rynku. Autor, spełniając wszystkie rygory pracy zawodowego historyka, a więc opatrując przypisami opisywane w książce fakty i wydarzenia, jednocześnie próbuje napisać wciągającą powieść sensacyjną. Posługuje się więc wymyśloną przez siebie, aczkolwiek osadzoną w historycznych kontekstach, fabułą, dialogami, realistycznymi obserwacjami. Opisuje stany emocjonalne Czerniawskiego i otaczających go ludzi, przede wszystkim kobiet, których w otoczeniu polskiego agenta nigdy nie brakowało. Jednocześnie w atrakcyjnej literackiej formie Brzeziecki stawia ważne pytania o granice lojalności i zdrady w sytuacjach ekstremalnych i cenę, jaką za to przychodzi płacić uczestnikom takich rozgrywek. Ta książka jest gotowym scenariuszem filmu w międzynarodowej obsadzie. Dobrze zrobiony, byłby przebojem światowego kina.

Andrzej Grajewski

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL