Nowy numer 42/2019 Archiwum

Czekam!

Czekaj na Niego. Przyjdzie. Odpowie. Módl się jak potrafisz i nie próbuj się modlić jak nie potrafisz.

„Jedyny sposób na modlitwę to… modlitwa. Módl się jak potrafisz i nie próbuj się modlić jak nie potrafisz”. Tak, te słowa mistrza angielskich benedyktynów o. Johna Chapmana wielokrotnie ratowały mi życie. Podobnie jak wskazówka s. Bogny Młynarz: „Poczucie nudy na modlitwie nie mówi nic o Bogu ani o samej modlitwie. Ono mówi o nas”.

Próbuję modlić się, jak potrafię.

„Dziś po wielu latach spędzonych w klasztorze wiem jedno: nie umiem się modlić – uśmiechnęła się z zakłopotaniem siostra Paula, jedna z sędziwych benedyktynek mieszkających w Jerozolimie. Do dziś pamiętam wyraz jej oczu. Nie kłamała.

On patrzy na serce. Bada wierność. W Psalmie 85 czytam: „łaskawość i wierność spotkają się ze sobą. Wierność wyrośnie z ziemi, a sprawiedliwość wychyli się z nieba”. Gdy Niebo zobaczy w nas wierność, odpowie łaską. Kiedy? Bóg raczy wiedzieć. On jest poza czasem. Możemy być jednak pewni odpowiedzi. Dlaczego? Bo dał Słowo.

– On bardzo oczekuje od nas wierności, stałości – wyjaśnia Tomasz Nowak, dominikanin – Jesteśmy nieustannie on-line, czy jest dobrze, czy źle. Doskonale ponazywali to mistycy karmelitańscy: Jan od Krzyża czy Teresa Wielka. Oni odradzali wszelkie cudowności, emocjonalne odloty, a przecież mieli mistyczne doświadczenia, wizje, czy ekstazy, których pozazdrościć im mogą współcześni charyzmatycy. Im wyżej wzlecisz, tym potem niżej musisz spaść.

− Nie zapominajmy, że Bóg to Miłość, Ogrom majestatu a nie kolega z pracy, z którym majlujemy, siedząc tym samym biurku – podpowiada o. Michał Zioło, trapista − Pokora i mądrość objawia się w czekaniu: „Wielkim czekaniem czekałem na Pana”. Czekanie ma być wielkie, żeby było godne przyjąć Wielkiego Boga. A On w tym czasie przez Ducha Świętego rozszerza nasze serca, by były zdolne zrozumieć i przyjąć godnie odpowiedź. Odpowiedź nie jest nigdy na nasza miarę.

Czekam. Przyjdź. Marana tha!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Zobacz także

 • Czytelnik
  12.12.2018 20:36
  Tyle razy zdarzało mi się śpiewać te dwa wersety psalmu 85:
  "Wierność z ziemi wyrośnie
  a sprawiedliwość spojrzy z nieba"...
  Traktowałem je jak literacką, piękną przenośnię - nigdy nie przyszło mi do głowy spojrzeć na to tak, jak ten pan:
  "Gdy Niebo zobaczy w nas wierność, odpowie łaską".
  - genialne. Warte przemyślenia.
  Dziękuję.
  doceń 3
 • ww1963
  13.12.2018 00:08
  Marcin za wszystkie Twoje pisanie w Gościu bardzo dziękuję i cenię je na równi z Frankiem:)
  doceń 3
 • ww1963
  13.12.2018 00:10
  I zawsze zastanawiam się skąd się u Was to bierze? Ale widać Bóg dał Wam tę łaskę i Jemu należy się chwała.Dzięki że jesteście.
  doceń 3
 • subeveco
  24.12.2018 12:42
  Jeśli ktoś nie ma konsoli a chciałby ją wygrać i zagrać w gry które nie są dostępne na PC polecam konkurs który jest dostępny pod adresem www.bananki.pl/ps4/
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji