Nowy numer 42/2019 Archiwum

Bliski koniec

Od końca świata ważniejsze jest to, co potem.

* * * * *

Problem na życzenie

Parlament Portugalii debatuje nad nowelizacją ustawy o surogacji. W 2017 roku uchwalono tam ustawę o macierzyństwie zastępczym dla kobiet, które nie mogą zajść w ciążę. Na wiosnę tego roku portugalski Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że ustawa ta nie jest zgodna z konstytucją. Planowana nowelizacja prawa przewiduje możliwość odstąpienia surogatki od umowy do dwudziestu dni po porodzie. Mogłaby wówczas zostać z urodzonym przez siebie dzieckiem. Cóż, jest to jakieś rozwiązanie problemu, którego nie należało stwarzać. •

Sukces normalności

Na Tajwanie odbyły się dwa referenda. W jednym Tajwańczycy wypowiadali się ws. małżeństwa jako związku wyłącznie mężczyzny i kobiety. Drugie dotyczyło zgody na wprowadzenie „małżeństw” osób tej samej płci. Był to skutek decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że ograniczanie małżeństwa tylko do związku osób płci odmiennej jest niezgodne z konstytucją. Lobby homoseksualne okrzyknęło Tajwan pierwszym azjatyckim krajem, który zmienia definicję małżeństwa. Referenda jednak ostudziły ich zapał. 70 proc. głosujących opowiedziało się za prawdziwym, naturalnym małżeństwem, i tyle samo odrzuciło pomysł uznania „homomałżeństw”. Co prawda referenda nie są wiążące, jednak stanowią dla parlamentu podstawę do prawnego zabezpieczenia małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety.•

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka

Zobacz także

 • katyjmus
  08.12.2018 13:33
  Tekst piękny Panie Franciszku, a i myślami wróciłem do momentu kiedy właśnie zdałem sobie sprawę że wszystkie nieszczęścia które mnie kiedyś spotkały, skumulowały się do tego stopnia że poszedłem na kolanach(w przenośni oczywiście) do generalnej spowiedzi. To prawda, że Bóg nawet z ogromu nieszczęść które ludzi spotykają, może wydobyć coś niezwykłego. Nigdy w życiu nie zapomnę tej spowiedzi generalnej, potem adoracji Najświętszego Sakramentu, Komunii przyjętej w postaci Ciała i Krwi, łez,emocji,stresu,słów księdza"musiało Cię to wiele kosztować, ale większa jest radość w Królestwie Niebieskim ....". A to wszystko wydarzyło się dzięki tym poprzedzającym nieszczęściom.
  doceń 4
 • mjc
  08.12.2018 19:03
  Panie Franciszku ja kiedyś usłyszałem od świadka jehowy odpowiedź na Pana pytanie o datę końca świata, odpowiedź była cytatem z Biblii, z Ewangelii Mateusza " A ta Ewangelia o królestwie będzie głoszona po całej ziemi, na świadectwo wszystkim narodom. I wtedy nadejdzie koniec". Zasadniczo biegły nie jestem, ale oczywiście kilka cytatów podać z Biblii potrafię, i wiem że tylko Bóg zna datę tego dnia, że nie znają go ani aniołowie, ani Syn, tylko Ojciec( no i świadkowie jehowy) natomiast zastanawiam się jak świadkowie jehowy liczą te dni kiedy ostatni człowiek na świecie usłyszy o Ewangelii, skąd oni wiedzą kiedy?. Magia?, przecież magia jest w Biblii zakazana.
  doceń 2
 • gość777
  08.12.2018 20:38
  Wygląda na to że koniec świata jest jednak bardzo blisko...
  doceń 0
 • An
  19.12.2018 16:57
  Ale śmieszna konstrukcja "być w spowiedzi", pierwszy raz sie z nią spotkałam.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji