Nowy numer 50/2018 Archiwum

Czysta wśród skalanych

Maryja zawsze była wolna od grzechu. My też mamy być.

Czternastolatka szła, powtarzając w kółko: „Que soy era Immaculada Councepciou”. Bała się, że zapomni tych słów, zwłaszcza że – choć były wypowiedziane w miejscowym dialekcie – nie rozumiała ich znaczenia. Dotarła wreszcie na plebanię. Gdy proboszcz Peyramale usłyszał: „Ja jestem Niepokalane Poczęcie” (to bowiem znaczyły te słowa), nogi się pod nim ugięły. Był zszokowany. Do tej pory nie potrafił uwierzyć w relacje Bernadety o Pięknej Pani, która jej się ukazywała. Ale to…

Było akurat święto Zwiastowania NMP, 25 marca 1858 roku. Bernadeta Soubirous tego dnia zobaczyła Maryję po raz szesnasty, ale po raz pierwszy usłyszała, kim jest ta zachwycająca pani. Zdumienie proboszcza, gdy usłyszał, jak przedstawiła się „zjawa”, jest zrozumiałe. Bernadeta była analfabetką, nie znała takich wyrażeń, a tym bardziej nie wiedziała, że trzy lata wcześniej papież ogłosił dogmat o niepokalanym poczęciu Maryi.

Rzym się wypowiada

Dostępne jest 15% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji