W niedzielę 9 grudnia – XIX Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie

W II niedzielę Adwentu czyli 9 grudnia br. z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski w Kościele w Polsce i na placówkach polonijnych będzie obchodzony Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie – przypomnieli uczestnicy konferencji prasowej, która odbyła się dziś w siedzibie sekretariatu KEP w Warszawie. Celem tego dnia jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej.

Bp Miziński, Sekretarz Generalny KEP, podkreślił, że w niedzielę 9 grudnia przy kościołach odbędzie się zbiórka do puszek na potrzeby Kościoła na Wschodzie. Przypomniał, że regularna pomoc Kościołowi na Wschodzie trwa od 1989 r. i że jest to wyraz naszej solidarności i wdzięczności za wsparcie, którego doświadczał w trudnych czasach również Kościół w Polsce. Zwrócił także uwagę, że odradzający się Kościół na Wschodzie tworzony jest w dużej mierze przez naszych rodaków, którzy po wojnie zostali za wschodnią granicą.

S. Maria Zadrożna FSK z „Centrum rehabilitacji i wczesnej pomocy dzieciom niewidomym i słabowidzącym" w Starym Skałacie na Ukrainie serdecznie podziękowała wszystkim, którzy wspierają Kościół na Ukrainie. Podzieliła się też doświadczeniem swojej pracy, opowiadając o działaniach Centrum, z którego korzysta ponad 100 rodzin z całej Ukrainy.

Alicja Brzan–Kłoś poinformowała o akcjach prowadzonych przez Stowarzyszenie, m.in. o przeprowadzonej już po raz 12 akcji Podaruj znicz na Kresy”, „Koszyk dla Polaków na Kresach” i wakacjach „Lato z Polską” organizowanych dla dzieci ze Wschodu.

Joanna Stańczak uczestniczka Wolontariatu Syberyjskiego opowiadała o swoim pobycie w polskiej wsi Wierszyna ok. 150 km na północ od Irkucka. – Organizowaliśmy przede wszystkim półkolonie dla dzieci, gotowaliśmy, pomagaliśmy księdzu proboszczowi w tym, w czym mogliśmy go wyręczyć. Ten wolontariat bardzo otworzył mi serce i zmienił wiele w moim życiu – podkreśliła.

Michał Stępniewski, członek Rady Ekonomicznej Archidiecezji Warszawskiej, inicjator projektu „Most Modlitewny”, zaznaczył, że idea „mostu” polega na nawiązaniu współpracy między parafiami na Syberii i parafiami w Polsce. Poinformował, że w ramach trwającej już od 4 lat akcji powstało już 9 par parafii współpracujących, co wiąże się z wymianą księży w ramach rekolekcji, zapraszaniem dzieci polskiego pochodzenia na święta Bożego Narodzenia do Polski czy też ostatnio – zorganizowaniem wakacyjnego wyjazdu młodzieży połączonego z uczestnictwem w pielgrzymce na Jasną Górę.

O zrealizowanych w ciągu ostatniego roku projektach opowiedział ks. Leszek Kryża, dyrektor biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

W bieżącym roku Zespół zebrał 2470000 zł. Zrealizował z tego już ponad 300 próśb na kwotę ponad 2 mln. zł. Prośby te dotyczą dotacji na odbudowę i renowację kościołów, plebanii czy sal katechetycznych. Dotowane są również inicjatywy duszpasterskie oraz działalność charytatywna.

Ks. Leszek Kryża podkreślił m.in. zaangażowanie zespołu w organizację II Kongresu Młodzieży Polonijnej, Wolontariat Syberyjski, w ramach którego do pracy na Wschodzie wysłano 35 wolontariuszy, wyjazdy formacyjno – wypoczynkowe dla ok. 30 grup, czy cieszącą się olbrzymim odzewem akcję „Zbiórka Strojów Komunijnych na Wschód”.

Najważniejsze wydatki zespołu:

- na pomoc dzieciom i młodzieży ok. 415 tys. zł

- na pomoc liturgiczną – ponad 390 tys. zł

- na pomoce katechetyczne i ewangelizację przez media – ponad 170 tys. zł

- na pomoc remontowo – budowlaną – ponad 612 tys. zł

- na budowę i funkcjonowanie ośrodków duszpasterskich i pomocowych – ponad 511 tys zł

- na pomoc ordynariuszom diecezji Kościoła Katolickiego na Wschodzie – 180 tys. zł

- Wolontariat Syberyjski – ponad 33 tys. zł.

- Leksykon o duchownych pracujących na Wschodzie – ponad 15 tys. zł

Spotkanie poprowadził ks dr. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP.

« 1 »