Karmelici Bosi - 450 lat jak jeden dzień

Cztery i pół wieku temu kilku śmiałków rozpoczęło nowe, eksperymentalne życie wspólnotowe.

W pierwszą niedzielę Adwentu, 28 listopada 1568 roku - dokładnie 450 lat temu - kilku śmiałków rozpoczęło nowe, eksperymentalne życie wspólnotowe w Duruelo. Za klasztor posłużył im prosty domek, położony z dala od miasta Ávila. Nowe pokolenie proroków znalazło miejsce i warunki, które odtwarzały prostotę rodzinnego domu Jezusa, a zarazem nawiązywały do samotnych grot pustelników z góry Karmel. Skrócony habit, długie rozmowy ze św. Teresą od Jezusa, zapał i gorący płomień wiary stanowiły fundamenty dla pierwszych dwóch bohaterów tej historii: młodego Jana od Krzyża, którego Święta pozyskała w kryzysowym dla niego momencie, oraz Antoniego de Heredia, doświadczonego przełożonego, będącego wiernym sługą Bożym.

Aby uczcić tę rocznicę bracia Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych z myślą o wszystkich, którym bliska jest duchowość karmelitańska, przygotowali dwa projekty: muzyczno-wizualny i popularno-naukowy. Owocem pierwszego, kierowanego przez o. Mariusza Wójtowicza OCD, jest teledysk z muzyką Michała Zatora do tekstu br. Marcina Wojnickiego OCD, zatytułowany „Duruelo - skromny początek, wielkie dzieło”. Kierownikiem produkcji i scenarzystą był Marek Domagała. DURUELO - skromny początek, wielkie dzieło (official video)
Karmelici Bosi Prowincja Krakowska

 

Drugi projekt zaangażował polskich karmelitów bosych, w różnym wieku, z różnym doświadczeniem, duszpasterzy i profesorów, wychowawców i spowiedników, którzy w pracy zbiorowej pt. Czerpać ze źródła podjęli próbę opisania kontekstu historycznego i kulturowego naszych początków, wybitnych i charyzmatycznych postaci oraz priorytetów nowej rodzinny zakonnej, która przyszła na świat w „betlejemskich” warunkach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

o. Damian Sochacki OCD