Nowy numer 14/2020 Archiwum

Ast: Szanujemy rozstrzygnięcia TSUE

Szanujemy rozstrzygnięcia TSUE, dlatego zgodnie z postanowieniem zabezpieczającym, złożyliśmy projekt noweli ustawy o SN - mówił Marek Ast (PiS). Jeśli nowela wejdzie w życie, sędziowie, którzy przeszli w stan spoczynku będą mogli powrócić do SN, tak jakby tej przerwy nie było, na dotychczasowych zasadach - dodał.

W środę rano PiS złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. "Tak, jak zapowiedzieliśmy, my szanujemy rozstrzygnięcia Trybunału Sprawiedliwości UE. Zapowiadaliśmy, że postanowienia zabezpieczającego wprost na gruncie polskiego prawa stosować się nie da, zatem są konieczne zmiany w przepisach o SN" - powiedział Ast w środę dziennikarzom w Sejmie.

Poseł PiS mówił, że "zgodnie z oczekiwaniem TSUE, zgodnie z postanowieniem zabezpieczającym" projekt nowelizacji ustawy o SN przewiduje uchylenie przepisów, które obligowały sędziów, którzy przekroczyli 65 lat do przejścia w stan spoczynku. "Wobec tego, jeśli ustawa wejdzie w życie, ci sędziowie będą mogli powrócić do SN, tak jakby tej przerwy nie było, na dotychczasowych zasadach" - podkreślił Ast.

Ponadto, jak mówił poseł PiS, projekt noweli o SN uchyla procedurę ubiegania się o zgodę prezydenta na dalsze orzekanie po ukończeniu 65 roku życia. "Dotychczasowe postępowania w oparciu o ten przepis zostają umorzone" - dodał. Ast podkreślił, że dla sędziów, którzy już weszli do SN na mocy nowych przepisów, wiek spoczynku to 65 lat bez możliwości przedłużenia tego okresu.

19 października unijny Trybunał Sprawiedliwości zdecydował wstępnie o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących przechodzenia sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia, w stan spoczynku. TSUE chciał też m.in., by sędziowie, którzy w świetle nowych przepisów już zostali wysłani w stan spoczynku, byli przywróceni do orzekania.

Projekt PiS - jak przekazał Ast - zawiera też przepisy o charakterze technicznym, związane ze statusem materialnym sędziów.

"Sędziowie, którzy wrócą do orzekania w SN będą traktowani tak, jak cały czas te funkcję pełnili, od dnia wejścia w życie ustawy o SN. Z tym zastrzeżeniem, że odprawy, które otrzymali w momencie przejścia w stan spoczynku, będą musiały zostać zwrócone, ale uposażenie będzie takie jak to, które mieli przed przejściem w stan spoczynku" - powiedział poseł PiS.

« 1 »

Polecamy

 • emeryt
  22.11.2018 07:16
  obniżka wieku emerytalnego z 67 na 65 tez była niezgodna z Unią. Dla zrekompensowania strat dla Unijnej gospodarki rząd powinien natychmiast podnieść wiek do 68 dla kobiet i 70 dla mężczyzn.
  doceń 2
 • donos obywatelski
  22.11.2018 09:44
  Nasza władza wykazała się naiwnością, że jakiekolwiek ustępstwa zmienią do niej stosunek Brukseli. Oczywisty błąd od początku, misja MM była i jest bez sensu. Ale czym wykazała się Nadzwyczajna Kasta? Rozpętała awanturę która miała się skończyć wielkimi stratami dla Polski, jakieś kary finansowe, obcięcie budżetu itp. Zakładali że Władza się nie ugnie przed tsue, jak zrobiłaby każda normalna władza na świecie, zwłaszcza autorytarna. A zatem kasta chciała i nadal chce zaszkodzić Polsce, i w imię czego? Nie własnych interesów, bo Kasta dostaje 100% emerytury, czy się stoi czy się leży. A więc z powodów czysto POLITYCZNYCH. Ci apolityczni, niezależni od niczego sędziowie, tym samym odbierają sobie te niezbędne nawet według "unijnych" wymagań przymioty. Teraz za działalność polityczną i brak bezstronności mogą i powinni być lege artis z zawodu usunięci, izba dyscyplinarna przyda się im wcześniej niż się spodziewali.
  doceń 2
 • Tomaszszcz
  22.11.2018 10:54
  PIS ZDRADZIŁ POLSKĘ I SPRZEDAŁ LEWACKIEJ BRUKSELI !
  doceń 1
 • M.
  22.11.2018 21:33
  Czytam te komentarze i jestem zdziwiona jak bardzo pozwalacie opozycji sobą manipulować. Rozgrywają was jak dzieci. Sama mam do niektórych decyzji PiS zastrzezenia, ale potknięcie, czy nawet błąd rządzących to nie jest powód do uciekania z okrętu jak szczury... Czy naprawdę nie widzicie, ze to jest znowu gra nastawiona na obrzydzenie ludziom PiS'u. Nie chcecie to nie głosujcie na nich, wasza sprawa, ale niektóre komentarze są zwyczajnie niesprawiedliwe.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama