Nowy numer 49/2020 Archiwum

Recenzje

KSIĄŻKI

Chrześcijaństwo w pigułce

Ksiądz Strzelczyk nie unika trudnych tematów, na granicy nauk ścisłych i teologii. Odpowiada na niewygodne pytania o problemy księży, podziały w Kościele czy kwestie finansowe. W książce „Wolność, wiara, Bóg” wielokrotnie akcentuje myśl, że istotą chrześcijaństwa jest relacja z Jezusem i drugim człowiekiem. Ma ona pierwszeństwo przed wszelkimi zasadami moralnymi. To z miłosnej relacji z Bogiem wynika chęć czynienia dobra, osobistego nawrócenia. Rozmówca dziennikarki Radia eM zwraca uwagę na istotę świadectwa i powrotu do fundamentów wiary. Nie boi się mówić, że Kościołowi niejednokrotnie zdarzało się odchodzić od tego, co fundamentalne: „Naszym zadaniem nie jest straszenie piekłem, żeby w ucieczce przed potępieniem jak najwięcej ludzi zaczęło chodzić do kościoła, naszym zadaniem jest głoszenie Dobrej Nowiny o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa”. Autor poprzez ciekawe, czasem nawet nieco ryzykowne metafory tłumaczy meandry teologii, porównując np. duszę do kopii zapasowej czy Trójcę Świętą do waty cukrowej. Teolog pokazuje też, jakie zagrożenia i trudności spotykają tych, którzy chcą przekazywać wiarę, choćby nawet na poziomie językowym. Ogromną zaletą ks. Strzelczyka jest umiejętność spojrzenia na rzeczywistość Kościoła i jego problemy z perspektywy historycznej. W całej książce widać ogromną wiarę w to, że Bóg jest obecny w Kościele i troszczy się o niego. Pozycja może być świetną pomocą dla tych, którzy pragną zgłębić swoją wiarę, a nie są teologami.

Rafał Cempel

PŁYTY

Tylko wiolonczele

Wiolonczeli słuchamy najczęściej jako jednego z instrumentów w orkiestrze, ewentualnie w kwartecie smyczkowym. Jednak aby zdać sobie sprawę z możliwości tego instrumentu, warto posłuchać go solo. Okazję do tego stwarza płyta z cyklem dwunastu kaprysów Alfreda Piattiego w wykonaniu Anny Wróbel. Kompozycja uzupełniona jest o trzy inne utwory, w tym elegię na dwie wiolonczele oraz serenadę na dwie wiolonczele i fortepian, tu przearanżowaną na… trzy wiolonczele! Mimo tak nietypowego instrumentarium zapewniam, że słuchaczom nie będzie niczego brakować. Wiolonczele wystarczają za całą orkiestrę.

Szymon Babuchowski

Przyjaźnie

Audiobook „O przyjaźni i samotności” jest zapisem rekolekcji wygłoszonych przez ks. Mirosława Malińskiego. Ksiądz Maliński ma poczucie humoru, spokojny i ciepły głos, ale przede wszystkim kocha ludzi i potrafi stworzyć pełną życzliwości atmosferę. W słowach rekolekcjonisty pobrzmiewa bogate doświadczenie płynące z przebywania z ludźmi. Gorąco polecam każdemu, kto chce dowiedzieć się, jak być dobrym przyjacielem i czy możemy przyjaźnić się z Bogiem; odkryć wartość samotności, nauczyć się słuchać, wzruszyć i szczerze pośmiać.

Magdalena Gros

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama