Nowy numer 2/2021 Archiwum

Rwanda – na wzgórzach Boga

Miniserial dokumentalny o misjach mariańskich w kraju naznaczonym traumą ludobójstwa.

W niedzielę misyjną 21 października  odbyła się premiera pierwszego polskiego serialu na YouTube o misjach mariańskich pt. „Rwanda – na wzgórzach Boga”. Dokument pokazuje pracę misjonarzy „od kuchni”, a także życie ich podopiecznych. Serial podejmuje też tematy trudniejsze, jak los niewidomych dzieci i pracę z wiernymi po traumie ludobójstwa w 1994 r. Nie brak także świadectw o działaniu św. Stanisława Papczyńskiego, historii 4-metrowego posągu Jezusa Miłosiernego oraz opowieści o Mszy świętej i tańcu.

Mariańscy misjonarze do Rwandy przybyli w 1984 roku, początkowo do Mwange. Po wojnie, w 1996 roku, zaczęli pracować także w Kibeho, Nyakinama, Remera-Ruhondo oraz Ruyenzi. Twórcą serialu jest Paweł Waligóra. Składa się z 12 odcinków, które będą się ukazywać na kanale Pomocników Mariańskich w czwartki i niedziele. 

Rwanda - na wzgórzach Boga - Zwiastun
Pomocnicy Mariańscy

Zgromadzenie Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia NMP działa od blisko 350 lat. To pierwsza polska wspólnota zakonna. Założył ją w 1670 r. św. o. Stanisław Papczyński, zakonnik, wybitny kaznodzieja i pisarz katolicki, który czcił Niepokalane Poczęcie NMP, zachęcał do modlitwy za zmarłych, szczególnie w czasie wojen, orędował za poczuciem obywatelskiej odpowiedzialności. Dzisiaj marianie posługują w 21 krajach na sześciu kontynentach świata.

Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich jest wspólnotą osób świeckich, które wspierają księży marianów w ich działaniach. O takich projektach jak dożywianie dzieci czy budowa przedszkola w Rwandzie można przeczytać na stronie www.spm.org.pl. Pracę Stowarzyszenia koordynuje Centrum Pomocników Mariańskich, które jest producentem serialu.

  • Serial „Rwanda – na wzgórzach Boga” świetnie pokazuje naszą pracę w Rwandzie, w kraju, który leży w środku Afryki. Ukazuje także charakter kraju i narodu, do którego jako marianie zostaliśmy posłani. Zapraszam do jego obejrzenia.  Ks. Ryszard Kusy MIC, przełożony wikariatu rwandyjskiego
  • Ideą tego serialu była chęć pokazania życia misjonarzy troszeczkę inaczej, niż jesteśmy jako widzowie do tego przyzwyczajeni. Kierowała nami chęć spojrzenia na ich codzienność – radości i smutki, sukcesy i trudności. Osiągnęliśmy to poprzez towarzyszenie im w życiu codziennym i obserwowanie jak służą innym ludziom. Dzięki temu widz ma okazję do innego spojrzenia na Kościół i jego misję. Paweł Waligóra, twórca miniserialu dokumentalnego „Rwanda – na wzgórzach Boga”
  • Cieszę się bardzo, że możemy informować o dziełach mariańskich misjonarzy w ten nowatorski sposób. Internet daje nam szansę dotrzeć do większej grupy osób. Obecność marianów w Rwandzie ma ogromne znaczenie, szczególnie w procesie przebaczenia, niesienia pokoju i orędzia miłości. Dzięki niemu Pomocnicy Mariańscy i wszyscy wspierający misje będą mieli szanse zobaczyć, w jaki sposób mariańscy misjonarze ewangelizują i pomagają najbardziej potrzebującym. Ks. Łukasz Wiśniewski MIC, dyrektor Centrum Pomocników Mariańskich, promotor misji
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama