Nowy numer 46/2018 Archiwum

Mniej znane oblicze witaminy D

Sporo ludzi mieszkających w Polsce ma niedobory witaminy D. Ciągłe odkrycia naukowe sprawiają jednak, że zalecenia odnośnie dawek się zmieniają. Sprawdź, czy znasz najnowsze wskazówki.

Pod nazwą „witamina D” ukrywają się trzy różne związki chemiczne wykazujące zbliżoną aktywność biologiczną – cholekalcyferol, ergokalcyferol i 25-hydroksycholekalcyferol. Witamina D zachowuje się w organizmie człowieka w sposób przypominający działanie hormonów. W nerkach jest przekształcana w aktywne formy, a dalej transportowana przez krew do tkanek, gdzie pełni różne funkcje. Najważniejszą z nich jest regulacja gospodarki mineralnej organizmu, głównie przemian wapnia i fosforu, co ma wpływ na stan naszego szkieletu, który jest magazynem tych pierwiastków.

Ryby i słońce

Witaminę D trudno dostarczyć w diecie. Na nasz stół trafia głównie z drogimi lub nielubianymi rybami – węgorzem, łososiem, śledziem. Spore jej ilości potrafimy wytworzyć sami przez syntezę skórną. Promienie słońca powodują uaktywnienie znajdującej się tam prowitaminy. Pokrycie dziennego zapotrzebowania możliwe jest, o ile byliśmy nasłonecznieni przynajmniej przez 15 minut, a nasze ramiona i nogi były odsłonięte i nieposmarowane kremem anty-UVB. Słońce musi przy tym padać pod odpowiednim kątem, który w naszej szerokości geograficznej obserwowany jest od maja do września, w godzinach 10.00–15.00.

Dostępne jest 22% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy