Nowy numer 2/2021 Archiwum

Nie handluj z Bogiem!

W Księdze Hioba nie znajdziemy pytań o sens czy źródło cierpienia, lecz o naszą motywację w relacji z Bogiem.

Historia Hioba wydaje się jedną z bardziej przerażających w całej Biblii. Większości z nas księga ta kojarzy się wyłącznie z cierpieniem. Ojciec Adam Szustak przyznaje, że sam poszukiwał jej zrozumienia przez sześć lat. W konferencji próbuje wskazać wiele złych interpretacji księgi, które prowadzą do zafałszowania prawdziwego obrazu Boga.

Kiedy opowiada o układzie szatana z Bogiem, który wywołuje tak wiele kontrowersji, mówi: „Zaświadczam wam jako ksiądz katolicki, że Pan Bóg nie rozmawia z szatanem, nie robi z nim żadnych zakładów”. Według o. Szustaka księga Hioba nie pyta o sens czy źródło cierpienia, lecz o naszą motywację w relacji z Bogiem. Pokazuje też, że w więzi z Najwyższym nie możemy działać na zasadzie handlu: my będziemy się modlić, starać, wykonywać dobre uczynki, a Bóg da nam to, o co prosimy. On pragnie, abyśmy byli z Nim z miłości.

Kaznodzieja pokazuje, że niestety często dajemy się złapać w pułapki religijności i w ten sposób tłumaczymy sobie rzeczywistość. Dominikanin przytacza przykłady z obserwacji duszpasterskich. Zwraca uwagę, że na pytania o cierpienie nie można udzielać prostych odpowiedzi, takich jak na przykład: „To jest kara za grzech” czy „To Boża pedagogia”. One wcale nie rozwiązują trudności i nie przybliżają nas do Boga, przeciwnie – sprawiają często, że przed Nim uciekamy.

W konferencji nie znajdziemy odpowiedzi na pytanie, dlaczego jest zło i cierpienie, ale usłyszymy zachętę, żeby trwać w relacji z Bogiem.

Rafał Cempel

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama