Nowy numer 42/2018 Archiwum

Pomagają czy szkodzą?

W zwalczaniu nadużyć seksualnych duchownych wobec najmłodszych media mogą odegrać ważną rolę. Mogą pomagać lub szkodzić. Co wybierają?

W portalu Wirtualna Polska 29 września br. pojawił się tekst opatrzony szokującym tytułem: „Jezuita mówi o antycznej koncepcji »dobrej pedofilii«. »To był romantyczny środek wychowawczy«”. Tytułowym jezuitą okazał się nie byle kto, bo sam o. Adam Żak SJ, od czerwca 2013 roku pełniący funkcję koordynatora ds. ochrony dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski. Jest też dyrektorem mieszczącego się w Krakowie Centrum Ochrony Dziecka. Instytucji, która w ciągu ponad czterech lat istnienia zrobiła bardzo dużo w sferze obrony najmłodszych przed nadużyciami seksualnymi.

Tytuł zamieszczony w serwisie informacyjnym wp.pl sugerował, że o. Żak pochwala koncepcję tzw. dobrej pedofilii. To kompletna bzdura, jednak do tysięcy użytkowników portalu docierał przez kilka godzin właśnie taki przekaz. Całkowicie nieprawdziwy. Zmanipulowany. Wprowadzający w błąd czytelników i krzywdzący człowieka szczerze, głęboko zatroskanego o dobro dzieci, walczącego z ich wykorzystywaniem, całkowicie zaangażowanego w działania prewencyjne.

Wywiad z „Gościa Niedzielnego”

Dostępne jest 16% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji