Nowy numer 42/2018 Archiwum

Nie będzie zakazanych tematów

„Chciałem, abyście wy byli w centrum uwagi, ponieważ zależy mi na was” – napisał Franciszek, zwołując Synod Biskupów poświęcony młodzieży. Po dwóch latach przygotowań wydarzenie to stało się faktem.

Na świecie żyje obecnie 1,8 mld ludzi w wieku od 16 do 29 lat, co oznacza, że młodzi stanowią jedną czwartą ludzkości. – Te liczby pokazują, że gra toczy się o bardzo wysoką stawkę. Spotkanie wzywa do zmierzenia się z kwestią relacji między pokoleniami. To kluczowy temat i dla Kościoła, i dla całego społeczeństwa. To także moment, w którym musimy odpowiedzieć sobie nie tylko na pytanie, w jaki sposób Kościół może pomóc młodym, ale i jak młodzi mogą pomóc Kościołowi – mówi ks. Giacomo Costa, sekretarz specjalny synodu. Podkreśla ścisłą łączność trzeciego synodu papieża Franciszka z dwoma wcześniejszymi poświęconymi rodzinie: – Młodym ludziom trzeba towarzyszyć, tak aby czerpiąc ze swych korzeni, potrafili zbudować przyszłość, a to zakłada m.in. odpowiedzialność za przyszłe rodziny. Zwraca też uwagę na znaczenie nowej formy przygotowania do obecnego synodu. O zabranie głosu poprzez wypełnienie specjalnych ankiet poproszono wszystkie episkopaty na świecie. Do debaty on-line zaproszono też młodych ludzi o różnych poglądach, wierze i stosunku do Kościoła. Ponad 100 tys. młodych wysłało do Watykanu wypełnione ankiety. W przedsynodalnych konsultacjach Stolica Apostolska wykorzystała także bliski młodym świat mediów społecznościowych. One również pomogą w śledzeniu obrad synodalnych, które odbywają się za zamkniętymi drzwiami.

Kościół chce słuchać młodych

Dostępne jest 16% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji