Nowy numer 38/2023 Archiwum

Natalia śpiewa Szymona

„Wiersz się pisze jak droga” – śpiewała Natalia Niemen do słów Szymona Babuchowskiego.

W Kalinowym Sercu na warszawskim Żoliborzu odbyła się prapremiera recitalu Natalii Niemen i Michała Zatora, półfinalisty programu „Mam talent”, który akompaniował artystce na harfie celtyckiej do słów poezji Szymona Babuchowskiego – poety, muzyka i dziennikarza „Gościa Niedzielnego”.

– Zakochałam się w tych wierszach! – dzieliła się artystka. Swój kameralny koncert postanowiła dać w wyjątkowym miejscu. Kalinowe Serce to salon kulturalny, który powstał w 2012 r. tuż obok domu Kaliny Jędrusik, niezapomnianej aktorki teatralnej i filmowej. – To 997. spotkanie w tym miejscu. Od sześciu lat zapraszamy na Żoliborz polskich uznanych artystów, wspieramy także rodzące się talenty – mówi Zbigniew Dzięgiel, prezes Fundacji Artystycznej im. Kaliny Jędrusik. – Spotykajmy się tak długo, jak długo mamy się z kim spotykać. Co miesiąc mamy kilkanaście okazji, by pokochać miejsce, które kochała Kalina – dodaje.

17 września goście Kalinowego Serca wysłuchali instrumentalno-wokalnych interpretacji wierszy Szymona Babuchowskiego, poety i wokalisty Dobrych Ludziów. – Zaczynałem od pisania piosenek, ale stopniowo słowo zaczęło się oddzielać od muzyki. Tak powstało siedem tomików moich wierszy – mówił poeta w zaimprowizowanym wywiadzie, który przeprowadziła z nim Natalia Niemen na scenie Kalinowego Serca. Dwa lata wcześniej Szymon Babuchowski wydał wywiad rzekę z artystką, zatytułowany „Niebo będzie później”. – To podczas naszej przygody tworzenia tej książki otrzymałam od Szymona tomik jego poezji „Zanim przyjdziesz” – mówi wokalistka, która z towarzyszeniem harfy Michała Zatora zaśpiewała m.in. do słów wierszy „W katedrze” i „Niniwa, Victoria”.

Tomasz Gołąb

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego

 

Quantcast