Nowy numer 42/2019 Archiwum

Ostatnia deska ratunku

Mieszkańcy Neapolu są przerażeni. Sądzą, że za chwilę zaleje ich lawa z wulkanu...

Ostatnią deską ratunku jest dla nich modlitwa za wstawiennictwem św. Januarego, którego statuę kapłan prowadzący procesję podnosi w stronę śmiertelnego zagrożenia.

Wulkan Wezuwiusz w XX wieku uspokoił się (ostatnia erupcja, i to w formie wylewu, a nie wybuchu, miała miejsce 13 marca 1944 r.), ale w poprzednich stuleciach często dawał o sobie znać. 24 sierpnia 79 roku lawa zniszczyła trzy miasta: Pompeje, Herkulanum i Stabie. Obraz, który reprodukujemy, pokazuje erupcję, do której doszło 22 października 1822 roku. Wybuch był wówczas potężny, słup dymu i gazów osiągnął wysokość 14 kilometrów. Nic dziwnego, że w Neapolu zapanowała panika. Naprędce zorganizowano procesję z figurą Januarego z Benewentu, świętego szczególnie czczonego w Kampanii. Jak widzimy, nawet uczestniczący w procesji członkowie bractwa niosącego baldachim kulą się ze strachu.

Św. January żył na przełomie III i IV wieku i był jedną z ofiar prześladowań chrześcijan w czasach cesarza Dioklecjana. Według tradycji za odmowę złożenia ofiary pogańskim bogom został skazany przez namiestnika cesarskiego Drakoncjusza na pożarcie przez dzikie zwierzęta. W drodze łaski zmieniono ten wyrok na ścięcie mieczem. Jedna z obecnych przy egzekucji pobożnych kobiet zebrała do flakonu trochę krwi męczennika.

Relikwia była przechowywana początkowo w Benewencie (ok. 70 km od Neapolu), gdzie January był biskupem. Od 1497 r. znajduje się w Neapolu w katedrze pod jego wezwaniem. Zeschnięta krew w ampułce w określonych dniach (m.in. w rocznicę jego męczeństwa, 19 września) przybiera postać płynną, co nazywane jest cudem św. Januarego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji