Nowy numer 3/2019 Archiwum

Przypadek? Nie sądzę…

A może ten romansik wcale nie ujrzałby światła dziennego i zostałby dyskretnie zatuszowany?

A może to wcale nie wyszłoby na światło dzienne? Myślę, że uwodzicielska żona Potifara zrobiłaby wszystko, by zadbać o dyskrecję. Ot, kolejny zatuszowany romansik.

Józef wyszedł z tej próby zwycięsko i choć pozornie skończyło się nie najlepiej (wściekły Potifar wtrącił go do więzienia), ostatecznie zatriumfował i został bardzo wyniesiony. Otrzymał imię Safnat Paneach czyli… Zbawca Świata. Bardzo dotyka mnie to zdanie. „Faraon nadał Józefowi imię Safnat Paneach. Dał mu też za żonę Asenat, córkę kapłana z On, imieniem Poti Fera” (Rdz 41, 45).

Ten, który nie uległ żonie Potifara otrzymał za żonę córkę Poti Fera.

Gra słów? Nie sądzę. Wytrzymaj w czasie próby – zdaje się szeptać „Ten, który widzi w ukryciu”. Oddam ci to, z czego dla Mnie zrezygnowałeś. Z nawiązką.

« 1 »
oceń artykuł

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

 • Ewa
  11.09.2018 11:36
  Taki jest Bog. Warto.
  doceń 13
 • zzz
  11.09.2018 20:02
  Jakie to jest piękne. Niech Pan wybaczy, zawsze cenię Pana teksty, ale czytając już któryś, a ten szczególnie, przychodzi mi na myśl, że dawny Jakimowicz powrócił :) Dla mnie dawny to cudowne lata ;) 2012-2014, Pana teksty po prostu leczyły duszę i były jak ciastko na które się czeka, żeby przeczytać jak tylko się ukaże :) Ten tekst pomaga mi zwalczać pokusy. Dziękuję.
  doceń 9
 • ART
  12.09.2018 20:47
  Niestety, ale to tylko mało istotna część tej historyjki. Dalej już tak wesoło nie było: Otóż ten Żyd Józio został zarządcą faraona i zdaje się na spółkę z owym władcą doprowadził Egipt do ruiny. To znaczy doprowadził konkretnie społeczeństwo tego państwa do nędzy. Władza faraona się wzmocniła bo wszystkich chłopów zamieniono w niewolników. Stanie się zrozumiałym wywyższenie Józefa jak uświadomimy sobie iż Egipt wtedy był pod władzą Hyksosów. (Podobną Politykę prowadził poźniej niejaki Wissarionowicz Saakaszwili (Też Józef , zresztą) Wyobraźcie sobie jak my byśmy wyglądali obecnie jak by przez siedem lat zabierano rolnikom ich plony i strażnicy by to pilnowali w nowych spichlerzach. Józef był chyba pierwszym w ogromnie dłuuuuuuugim szeregu żydowskich arendarzy. Nie wiem , dlaczego mamy się Józiem owym zachwycać … Czy Autor textu przypomniał tą mętną postać dla przestrogi???

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.