Nowy numer 13/2020 Archiwum

Nowość

Łata z nowego nie nada się do starego. Łk 5,36

Faryzeusze i uczeni w Piśmie rzekli do Jezusa: «Uczniowie Jana dużo poszczą i modły odprawiają, podobnie też uczniowie faryzeuszów; natomiast Twoi jedzą i piją».

A Jezus rzekł do nich: «Czy możecie nakłonić gości weselnych do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, i wtedy, w owe dni, będą pościli».

Opowiedział im też przypowieść: «Nikt nie przyszywa do starego ubrania jako łaty tego, co oderwie od nowego; w przeciwnym razie i nowe podrze, i łata z nowego nie nada się do starego. Nikt też młodego wina nie wlewa do starych bukłaków; w przeciwnym razie młode wino rozerwie bukłaki, i samo wycieknie, i bukłaki przepadną. Lecz młode wino należy wlewać do nowych bukłaków.

Kto się napił starego, nie chce potem młodego – mówi bowiem: „Stare jest lepsze”».


Nowość. To częsty motyw Nowego (!) Testamentu: nowość. Że to, co przychodzi wraz z Chrystusem – z Jego wcieleniem, nauką, śmiercią, zmartwychwstaniem, posłaniem Ducha, obietnicą drugiego przyjścia – jest absolutnie nowe w dziejach naszego świata. Że tego poza Chrystusem jeszcze w naszym świecie nigdy nie było i nie ma. Nowe ubranie i młode wino nie pasują do tego, co stare; potrzebują nowego podejścia krawca (nie łatać nowym starego!) i winiarza (nie wlewać do starych bukłaków!). Jak to jest w moim życiu? Próbuję te światy – stary i nowy – łatać ze sobą? I czy aby nie to właśnie jest przyczyną moich katastrof? Przyczyną tego właśnie, co nieodwołalnie w moim życiu podarte i rozlane?

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

  • Gabriela
    07.09.2018 13:23
    Stare i zdezawuowane niejednokrotnie ponownie przychodzi w zwodniczej szacie nowego. Niszczy i rani. Również w Kościele.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama