Reklama

    Nowy numer 3/2021 Archiwum

Strefa dokarmiania proroków

Miejsce, z którego przybył człowiek przynoszący prorokowi Elizeuszowi 20 bochenków jęczmiennych z pierwszych plonów i trochę świeżego ziarna, jest w Talmudzie Babilońskim opisane jako obszar, gdzie bardzo wcześnie dojrzewały plony.

Tam też nieco wcześniej zapuścił się Saul w poszukiwaniu zagubionych oślic ojca i spotkał proroka Samuela, który namaścił go w imię Boga na króla nad Izraelem. Baal-Szalisza – bo tak nazywa się to miejsce – to strefa dokarmiania proroków. W Izraelu panował wielki głód. To, co przyniósł w darze z pierwocin młodzieniec, wydawało się niczym wobec przeogromnych potrzeb. Tymczasem ta skromna ilość pożywienia zaspokoiła głód stu „synów prorockich”, a po posiłku zostały jeszcze resztki.

Nasza skłonność do utyskiwania na zbyt małe możliwości ludzi Kościoła w zglobalizowanym i zsekularyzowanym społeczeństwie bierze się z nieznajomości słowa Bożego. Ta odrobina chleba i ziaren z pierwocin oznacza bowiem Chrystusowy kerygmat. I wydaje się niczym wobec gigantycznej machiny antychrześcijańskiego ogłupiania dysponującej i głosem, i dźwiękiem, i efektami specjalnymi, i komunikatami podprogowymi. Zapominamy jednak, że Bóg ewangelizował poprzednie pokolenia nie specjalnymi szwadronami dobrze przygotowanych specjalistów od Dobrej Nowiny, ale zakochanymi w Bogu pojedynczymi szaleńcami, takimi jak Benedykt z Nursji, Franciszek z Asyżu czy Antoni z Padwy. Bo siła chrześcijaństwa nie leży w przewadze ilościowej, ale w wewnętrznej mocy Bożej Dobrej Nowiny. Jak kamień uderzony młotem rozpryskuje się na tysiące kawałków, tak słowo Boga na tysiące znaczeń. Średniowieczne dzieło „Alfabet” rabbiego Akiwy powiada, że każde zawarte w Torze słowo ma 70 znaczeń. Ogłoszone przez Boga na górze Synaj przykazania rozdzieliły się na 70 języków, co miało oznaczać, że Jahwe podarował Torę wszystkim narodom i każdy człowiek mógł ją usłyszeć we własnym języku. Cud rozdzielenia jednego słowa Bożego na 70 narodów ma świadczyć o uniwersalnym zasięgu przemawiania Boga do ludzi. Aby podkreślić fakt, że Pan nigdy nie wyczerpie tego, co ma nam do przekazania, Izrael wspomina o istnieniu 71. znaczenia Słowa, co oznacza, że Bóg ma zamiar powiedzieć nam jeszcze dużo więcej. Ważne, by nie zapomnieć, jak trafić do Baal-Szalisza – strefy dokarmiania proroków. •

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.