GN 3/2021 Archiwum

Recenzje

Mylne tropy

Kolejna opowieść norweskiego pisarza o komisarzu Williamie Wistingu przedstawia historię śledztwa w sprawie zaginięcia znanej piłkarki ręcznej. Na tle kryminalnej fali zalewającej półki księgarń „Jedną jedyną” wyróżnia profesjonalne podejście do tematu. Nic dziwnego, bo autor pracował jako szef wydziału śledczego policji. Jego bohater nie jest sfrustrowanym policyjnym detektywem, jakiego spotykamy w wielu powieściach tego gatunku, również polskich, ale troskliwym ojcem, który głęboko przeżył śmierć żony. Mocną stroną powieści Horsta jest znakomicie zarysowane tło społeczne i obyczajowe.

Edward Kabiesz

O wierze z dziećmi

Jak prowadzić dzieci do Boga? – to pytanie, z którym musi się zmierzyć każdy wierzący rodzic. Sprawa nie jest prosta, bo nie ma tu jednej złotej metody, która zadziała w każdym przypadku. Możemy jednak postarać się o stworzenie dobrego klimatu dla przekazywania wiary na różnych stadiach rozwoju dziecięcej duchowości. Ten klimat tworzy przede wszystkim rodzina. Dlatego autorzy piszą dużo o wspólnej modlitwie, przystępowaniu do sakramentów, codziennych rytuałach i rozmowach. Niektóre myśli wydają się oczywiste, jednak publikacja dobrze te sprawy porządkuje, podsuwa praktyczne zadania i pytania do refleksji.

Szymon Babuchowski

PŁYTY

Świeża krew

Pół wieku temu wytłoczono jeden z najważniejszych krążków rodzimego jazzu. „Astigmatic” Krzysztofa Komedy z 1966 r. rychło wszedł do kanonu lektur obowiązkowych i doczekał się wielu interpretacji. Teraz album wziął na warsztat Sławek Jaskułke. Wsłuchał się w niego i zamiast stosować zasadę „Ctrl + C, Ctrl + V”, zagrał go po swojemu. Genialna płyta Komedy była jedynie punktem wyjścia do odważnych wycieczek w nieznane. Ponieważ Komeda do nagrań zaprosił obiecującą młodzież (m.in. Stańkę i Namysłowskiego), Jaskułke wybrał podobny kierunek: postawił na młodych. Efekt? Świeżość, ogień, pasja.

Marcin Jakimowicz

Bard z orkiestrą

Móc tam być – w hali Gong w Ostrawie, w towarzystwie Orkiestry Filharmonii im. Leoša Janáčka i Jaromíra Nohavicy… Głos, gitara i harmonia – standardowy zestaw czeskiego barda został mocno poszerzony. Znane i lubiane – zarówno za jednym, jak i drugim brzegiem Olzy – písničky sprzed 10, 20 czy 30 lat zachowały jednak swój klimat. A kto nie był w Gongu, ma okazję posłuchać płyty z tamtego koncertu i obejrzeć DVD. A główny aktor wydarzenia zapowiada: „Mam gorącą nadzieję, że niesamowicie precyzyjny, odważny i zabawny aranż nagrań spodoba się tym słuchaczom, którzy kojarzą mnie tylko z piosenek z gitarą”.

Piotr Sacha

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także