Nowy numer 42/2019 Archiwum

Ofiary wojny

Na festiwalu w Wenecji „Fokstrot” został wyróżniony Nagrodą Katolickiego Stowarzyszenia Komunikacji Społecznej (SIGNIS).

Tym razem film jak najbardziej na nią zasłużył, bo w ubiegłych latach można było mieć czasem wątpliwości co do werdyktu jurorów katolickiej nagrody. Skromny, kameralny film izraelskiego reżysera z jednej strony opowiada o traumie, jaka dotyka rodzinę po śmierci syna, a z drugiej o wojnie, która na początku staje się tłem rozgrywającego się na naszych oczach dramatu.

Film Samuela Maoza składa się z trzech wyraźnie oddzielonych od siebie części. Pierwsza rozgrywa się w domu małżeństwa Feldmanów, które dowiaduje się, że ich syn Jonathan poległ, pełniąc służbę na znajdującym się na pustkowiu posterunku. Wiadomość przynosi im oddelegowany do tych spraw oficer izraelskiej armii. Matka mdleje na sam jego widok, a ojciec pogrąża się w rozpaczy, która w końcu przeradza się w agresję wobec wszystkich. W tym kontekście surrealistyczne wrażenie wywierają zgodne z procedurami wojskowymi działania przedstawicieli armii związane z organizacją pogrzebu syna.

W drugiej części filmu przenosimy się na posterunek wojskowy, gdzie wraz z kolegami pełni służbę syn Feldmanów. Placówka nosi nazwę Fokstrot. Żołnierze, którzy kontrolują rzadko przyjeżdżające tu samochody, urozmaicają sobie nużącą służbę zabawnymi opowieściami, a Jonathan zapełnia swój notes rysunkami. Później okaże się, że nawiązują one do tragicznej przeszłości rodziny. Sprawdzanie tożsamości pasażerów jednego z przekraczających nocą posterunek samochodów przynosi nieoczekiwane konsekwencje. W trzeciej części wracamy znowu do domu Feldmanów, którzy obchodzą dwudzieste urodziny Jonathana.

„Fokstrot” spotkał się z krytyką w Izraelu ze względu na zawarte w nim antywojenne przesłanie. Film rzeczywiście obnaża absurd wojny. Wydaje się jednak przede wszystkim głosem za uczciwością i szczerością w stosunkach między ludźmi, a także za koniecznością wzajemnego przebaczenia.

Edward kabiesz

Fokstrot, reż. Samuel Maoz, wyk.: Lior Ashkenazi, Sarah Adler, Yonaton Shiray, Shira Haas, Yehuda Almagor, Izrael 2017

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL