Nowy numer 28/2018 Archiwum

Prosto z mostu

Cieszyn czy Těšín? Obie formy są poprawne. Posłuchajcie opowieści o jednym mieście, dwóch brzegach i trzech braciach.

Ruszyliśmy do granic, by sprawdzić, czy hasło „Polska jest jak obwarzanek – to, co dobre, jest na obrzeżach” ma wciąż rację bytu. Doskonale wiemy, jak zmieniły się granice od czasu, gdy Józef Piłsudski wypowiadał tę słynną dewizę, dostosowaliśmy się więc do dzisiejszych miejsc pogranicza. Wybraliśmy krainy na krańcu mapy, na styku. Przestrzenie, w których mieszają się języki, narodowości, kultury, wyznania. Urzekające pięknem krainy, gdzie Wschód spotyka Zachód. Tygiel kultur i religii. Miasteczka, w których po uliczkach spacerowali ramię w ramię Polacy, Litwini, Niemcy, Żydzi, Cyganie, staroobrzędowcy. W tym odcinku sprawdzamy, co łączy polski i czeski Cieszyn.

Adam Bubik, świetny chrześcijański wokalista (niedawno grał w Mysłowicach, a już szykuje się na koncert na Przystanku Jezus), urodził się po czeskiej stronie Olzy i chodził do szkoły z Ewą Farną.

Asia Salamon, trzymająca stery w dynamicznie rozwijającym się wydawnictwie Zacheusz, wychowała się po polskiej stronie rzeki. Spotkali się przed laty we wspólnocie. Teraz rozmawiają na moście Przyjaźni. Niegdyś dzielił, dziś łączy.

Dostępne jest 9% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji