Nowy numer 3/2021 Archiwum

Recenzje

KSIĄŻKI

Nieblaknące słowa

Breyten Breytenbach pisze o człowieku przemijającym, na granicy pożegnania ze światem, bliskimi, własnym ciałem. „Ciało wędrowne” to wybór jego wierszy – od tych sprzed 1984 r. aż do przygotowywanego do druku tomu „Opieka hospicyjna”. Breytenbach w 2017 r. otrzymał Nagrodę im. Zbigniewa Herberta za poezję pisaną w języku afrikaans, na polski przetłumaczoną przez Jerzego Kocha. Dzięki temu przekładowi wiersze pozostają w pamięci ze swoimi zmysłowymi obrazami, kiedy poeta stara się „zapamiętać obce wędrowne ciało/ w słowach które w palcach jedno po drugim blakną”.

Barbara Gruszka-Zych

Medal Wolności dla komunisty

Bestseller amerykańskiego dziennikarza to opowieść o jednym z największych sukcesów FBI. Agencja, w tajemnicy przed CIA, zwerbowała i prowadziła szpiega, który przez 27 lat obracał się w najwyższych kręgach towarzyszy z Kremla. Był nim Morris Childs, wysoki funkcjonariusz Komunistycznej Partii USA. Cieszył się ogromnym zaufaniem Chruszczowa i Breżniewa. Dzięki jego raportom FBI doskonale orientowało się w zamierzeniach sowieckich przywódców. Ronald Reagan uhonorował jego zasługi, nagradzając go w 1987 roku Prezydenckim Medalem Wolności.

Edward Kabiesz

PŁYTY

I wszystko jasne

Ciemności nie wyrzuca się wiadrem przez okno. Wystarczy włączyć pstryczek i od razu w pokoju robi się jasno. Doskonale wie o tym Exodus 15 – grupa przyjaciół tłumaczących od lat światowe hity uwielbienia na język zrozumiały dla Jana Kowalskiego (kto z nas nie śpiewał „Duszo ma, Pana chwal” Matta Redmana czy „Nasz Bóg” Chrisa Tomlina?).

Zespół nagrał właśnie krążek dla najmłodszych. Piosenki zaśpiewane przez dzieci z Tomaszowa Mazowieckiego, USA, Izraela i Zimbabwe od razu wpadają w ucho. Kwintesencją płyty jest przesłanie jednego z utworów: Bóg jest ekspertem od misji specjalnych. Nie ma się czego bać.

Marcin Jakimowicz

Eksplozja wspomnień

Rok 1976. Saksofonista Dewey Redman zbiera jazzowy dream team. Grają: na kontrabasie Charlie Haden, na perkusji Ed Blackwell, na trąbce Don Cherry. Odtąd kwartet Old and New Dream kontynuuje muzyczną ideę Colemana.

Rok 2017. Saksofonista Joshua Redman (syn Deweya) występuje z kontrabasistą Scottem Colleyem, perkusistą Brianem Bladem i trębaczem Ronem Milesem. Album „Still Dreaming” to hołd dla grupy sprzed 40 lat. Spokojne, pełne uroku melodie w jednej sekundzie zamieniają się w eksplozję gęstej improwizacji.

Piotr Sacha

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także